Home Kunst Rein Raamat 90: näitusel saab tutvuda vanameistri uute töödega
Rein Raamat 90: näitusel saab tutvuda vanameistri uute töödega

Rein Raamat 90: näitusel saab tutvuda vanameistri uute töödega

5. augustil avatakse Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis Rein Raamatu isikunäitus „Taas Kadriorus“.

Kevadel 90. juubelit tähistanud Eesti joonis- ja portreefilmide klassik eksponeerib valikut kompositsioone ning portree- ja lillemaale. Suur osa loomingust on näitusele toodud esmakordselt.

Näitusel saab vaadata ka ülevaadet Rein Raamatu filmidest. Raamat on olnud läbi aastakümnete tunnustatud filmikunstnik-lavastaja, joonisfilmide autor ja dokumentaalsete portreefilmide looja eesti kultuuriinimestest. Temaga on seotud pea 70 aastat eesti filmikunsti ajalugu. 1971. aastal rajas Raamat Tallinnfilmi juurde joonisfilmigrupi, kus valmis 17 aasta jooksul 14 animafilmi. Tema kunstnikutööde nimekirja eesti mängufilmidest kuuluvad „Viimne reliikvia“, „Mäeküla piimamees“, „Põrgupõhja uus vanapagan“ jt, joonisfilmide nimekirja aga sellised eesti publiku seas üldtuntud šedöövrid nagu Eduard Wiiralti loomingule tuginev „Põrgu“, aga ka „Suur tõll“, “Kilplased”, “Värvilind” jt.

Tuleb meenutada, et hariduselt ongi Rein Raamat maalikunstnik. Ta lõpetas 1957. aastal kunstiakadeemia maalierialal kiitusega. Kunstnikusaatus viis ta filmimaailma, ent ka filmitöö kõrval jäädvustas ta üha oma kolleege, muusikuid ja filmimaailma tegelasi nii skitside, joonistuste kui ka maalidena. Ka joonisfilmidele tuli teha eskiise, millest mitmeid oli vaadata suvel Viinistu muuseumis. Rein Raamatu portreemaale ja graafikat võib leida Eesti Kunstimuuseumi kogudest.

Kunstiteadlane Mai Levin on iseloomustanud kunstniku portreemaale nii: “Raamatut iseloomustab hea portreteerimisvaist, kus inimene avaldub heatahtliku, ent terava pilgu läbi. Imetlust väärib kunstniku erakordne mitmekülgsus ja renessanslikud oskused.”

Näitus jääb avatuks 2. septembrini.