Home Poliitika Reinsalu B9 välisministrite kohtumisel: tuleb luua Venemaa agressioonikuritegude tribunal
Reinsalu B9 välisministrite kohtumisel: tuleb luua Venemaa agressioonikuritegude tribunal

Reinsalu B9 välisministrite kohtumisel: tuleb luua Venemaa agressioonikuritegude tribunal

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus New Yorgis NATO idatiiva (B9) välisministrite ja Ameerika Ühendriikide asevälisministriga, kellega arutati Ukraina edasist toetamist ja koostööd NATOs.

Välisministrid olid kohtumisel üksmeelsed, et Ukraina toetuseks tuleb suurendada sõjalist, majanduslikku ja humanitaarabi ning ühtlasi karmistada Venemaa-vastaseid sanktsioone ja jätkata riigi rahvusvahelist isoleerimist. „Näeme iga päev, kuidas Venemaa rikub sõjas Ukraina vastu rahvusvahelist õigust ja inimõigusi, ründab sihilikult tsiviilelanikke ja -taristut ning on nüüd alustanud ettevalmistusi Ukraina okupeeritud alade illegaalseks annekteerimiseks. Agressorriik on valmis konflikti eskaleerima ja meie vastusammud peavad olema konkreetsed ja mõjusad,” rõhutas Reinsalu. „Venemaal ei tohi Ukrainas toime pandud kuritegude puhul tekkida karistamatuse tunnet ja seepärast tuleb luua eritribunal, et võtta Venemaa võimuladviku organiseeritud agressioonikuritegude süüdlased vastutusele,“ lisas välisminister.

Reinsalu rõhutas tänasel arutelul ka seda, et rahvusvaheline kogukond peab ühiselt hukka mõistma Donetski ja Luhanski „vabariikide“ ebaseaduslikud referendumid okupeeritud aladel ning need „vabariigid“ tuleb kuulutada terroristlikeks organisatsioonideks.

Rääkides koostööst NATOs, ütles Reinsalu, et Madridi tippkohtumisel langetatud otsused tuleb ellu viia nii kiiresti kui võimalik, et astuda vastu Venemaale kui meie kõige tõsisemale julgeolekuohule. „Ootame, et NATO kohalolek suureneks Läänemere piirkonnas nii maal, merel kui ka õhus, jätmata tähelepanuta ka küberjulgeoleku tugevdamist. Idatiival aitab meie julgeolekut kindlustada laiem koostöö USA ja NATO vahel ning roteeruvate teenistuste suurendamine Balti riikides,“ tõi Reinsalu välja.

Välisminister tõi kohtumisel esile ka NATO avatud uste poliitika ning avaldas lootust, et Rootsi ja Soome NATOga liitumise protsess liigub kindlal kursil. „Samuti rõhutasin kolleegidele, et NATO tähelepanu ja praktiline toetus on oluline nii Ukrainale kui ka Valgevene kodanikuühiskonnale, et võimestada rahvast, kes oma vabaduse nimel võitleb,“ ütles Reinsalu.

  • Välisminister Urmas Reinsalu võtab 19.–24. septembril osa ÜRO Peaassamblee 77. istungjärgu avanädalast New Yorgis, osaledes kümnetel kahepoolsetel kohtumistel ja mitmel üritusel. Välisministri programm peaassambleel on leitav välisministeeriumi kodulehelt.