
Rita Rätsepp rollist draamasarjas: tahan julgustada vaatajaid märkama ohumärke, mis võivad aidata vältida manipulatiivseid suhteid
Rita Rätsepp astub südamele lähedasse rolli värskelt Huubis linastunud Tambet Tuisu draamasarjas “Varastatud lootus: Armukelm.” Rätsepp ühendab seekord oma kaks maailma, lavalise näitlejakogemuse psühholoogilise nõustaja teadmistega ja avab seriaalis keskseks teemaks oleva manipulatsiooni tagamaid.
Näitlemisroll elust enesest
“Kui mulle seda roll pakuti, siis hakkasin esimese hooga naerma,” meenutab Rätsepp, kes oli just hiljuti kehastanud psühholoogi ka seriaalis “Papsid”. Kuna meil pole just palju näitlevaid psühholooge, siis käis tal peast läbi mõte, et kas nüüd jääbki nii, et kui kuskil on psühholoogi vaja, siis meenub kohe tema.
Siiski leidis Rita, et sarja teema ja tema enda tööalased teadmised lõid selles kontekstis huvitava paradoksi. “Näitlejana pidin õppima teksti pähe, kuid Tambet küsis tihti ootamatuid küsimusi, mis polnud kokku lepitud. Ta pöördus osaliselt minu tegelaskuju ja osaliselt minu kui psühholoog Rita Rätsepa poole. See tekitas minu jaoks põneva duaalsuse – pidin vastama nii oma rollis kui ka oma teadmiste pealt,” jagab Rita põnevat kogemust, mis pani proovile tema näitlejaoskused ja päriselu tarkused.
Manipulatsiooni anatoomia
Seriaal “Varastatud lootus: Armukelm” loo keskmes on manipulatsiooni ohvriks langenud naised, kelle emotsionaalset haavatavust on isikliku huvide nimel armastuse illusiooniga ära kasutatud. “Inimese aju on äärmiselt manipuleeritav. Need kelmid oskavad ära kasutada emotsionaalseid nõrkusi ja rahuldamata vajadusi, esitledes end ideaalsete partneritena. Nad on nii osavad valetajad, et lõpuks usuvad isegi oma valesid,” selgitab Rita manipulatsiooni psühholoogilisi nüansse.
Inimese aju on äärmiselt manipuleeritav. Need kelmid oskavad ära kasutada emotsionaalseid nõrkusi ja rahuldamata vajadusi, esitledes end ideaalsete partneritena.
Rätsepa sõnul on sellistel “armukelmidel” ühine joon – nad on väga enesekesksed ja väldivad vastutuse võtmist oma tegude eest. Seriaal heidab pilgu ka sellele, kuidas häbi ja hirm hoiavad ohvreid vaikimas. “Paljud naised süüdistavad ennast ja õigustavad manipulaatorite käitumist, mis muudab nende jaoks abi otsimise veelgi raskemaks. Siinkohal on oluline meeles pidada, et selline manipuleerimine tekitab paralleelreaalsuse, kus ohvrid hakkavad uskuma illusiooni ja midagi, mis pole tegelikult tõsi,” lisab ta.
Paljud naised süüdistavad ennast ja õigustavad manipulaatorite käitumist, mis muudab nende jaoks abi otsimise veelgi raskemaks.
Digimaailma lõksud
Rita Rätsepa hinnangul on internet ja sotsiaalmeedia muutnud manipuleerimise oluliselt lihtsamaks kui kunagi varem ja loonud manipulaatoritele tohutult uusi võimalusi. “Tänapäeval saab sotsiaalmeedia abil püünisesse püüda tuhandeid inimesi korraga ja kindlasti leidub keegi, kes sellesse võrku kinni jääb. Kahjuks on paljud inimesed üksildased ja haavatavad, mis teeb neist manipulaatorite jaoks kerge saagi. Digiajastu võimaldab luua pettekujutlusi ja mängida usaldusega, samal ajal kui tegelikkus on midagi hoopis muud,” kirjeldab ta.
Manipulatsiooni valguse- ja varjuküljed
Kuigi sari paljastab manipuleerimise tumedaid tahke, on Rita sõnul äärmiselt oluline tuua nendele keerukatele emotsionaalsetele mehhanismidele valgust ja julgustada vaatajaid märkama ohumärke, mis võivad aidata vältida manipulatiivseid suhteid. “Tambet on leidnud loo, mis puudutab sügavalt, eriti naisi, kes on sarnastes olukordades olnud. Häbi ja hirm ei peaks kindlasti olema need tunded, mis meid takistavad. Kõik, kes on sellistes suhetes olnud, väärivad toetust ja mõistmist, mitte hukkamõistu,” leiab Rita Rätsepp ja soovib, et just see sõnum jääks ka vaatajatele kõlama.
Autor: Saskia Kivi