1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. “Savvusanna sõsarad” pälvis Prantsuse Filmikriitikute Liidu auhinna
“Savvusanna sõsarad” pälvis Prantsuse Filmikriitikute Liidu auhinna

“Savvusanna sõsarad” pälvis Prantsuse Filmikriitikute Liidu auhinna

“Savvusanna sõsarad” pälvis üleeile õhtul Prantsuse Filmikriitikute Liidult parima välismaise debüütfilmi auhinna. Pariisis Cinémathèque Française’s toimunud pidulikul tseremoonial võtsid auhinna vastu režissöör Anna Hints, produtsendid Marianne Ostrat ja Juliette Cazanave ning monteerija Tushar Prakash.

Prantsuse Filmikriitikute Liitu kuulub 350 liiget – mõjukad filmikriitikud ja ajakirjanikud, kes jagasid auhindu parimatele filmidele ja teleteostele 76. korda. Rahvusvahelise debüütfilmi auhind lisandus 2014. aastal.

Anna Hints auhinnaga
Foto: Lea Rener

Režissöör Anna Hints on filmi jätkuva edu üle tänulik: “Saada Pariisis Prantsusmaa kriitikute auhind parima välismaise debüütfilmi eest on uskumatu au ja tunnustus kõigile, kes on “Savvusanna sõsaratesse” panustanud ja sellesse filmi uskunud. Prantsusmaa on filmi sünnimaa, siinne publik armastab kino kõigis selle vormides ning on seetõttu ka kogenud vaataja ja filmide mõtestaja. Jääda oma filmiga siinsetele kriitikutele silma on tunnustus kogu me tiimile ja Eesti filmile.”

Saada Pariisis Prantsusmaa kriitikute auhind parima välismaise debüütfilmi eest on uskumatu au ja tunnustus kõigile, kes on “Savvusanna sõsaratesse” panustanud ja sellesse filmi uskunud.

“Savvusanna sõsarad” esilinastus Prantsusmaal eelmise aasta märtsis, jõudis 126 kinno, püsis ekraanidel kaks kuud ning kogus 7800 vaatajat. Film on võitnud peaauhinna kahel prantsuse filmifestivalil – FIPADOC 2024 ja Le Grand Bivouac 2024. “Savvusanna sõsarad” oli ka eelmisel nädalal toimunud Pariisi Balti filmipäevade CinéBaltique’i lõpufilm.

Vasakult: Tushar Prakash, Juliette Cazanave, Anna Hints ja Marianne Ostrat
Foto: Lea Rener

Produtsent Marianne Ostrati sõnul on Eesti filmi rahvusvaheliselt üha enam märkama hakatud: “Viibisime Pariisis, et esitleda oma filme esmakordselt toimunud CinéBaltique’il – Balti filmipäevadel Pariisis. Balti ja Eesti film on lõpuks ometi rahvusvahelisel areenil silma paistma hakanud ning suur rõõm oli kogeda seda ka Pariisis – linastustele jagus publikut ning festivali saatis mõnus elevus. Sedavõrd olulise auhinna pälvimine oli suurepärane lõpp ajaloolisele nädalavahetusele!”

“Savvusanna sõsarate” Prantsuse kaasprodutsent Juliette Cazanave avab filmi auhinnavõidu tähendust: “Prix de la Critique on üks prestiižsemaid filmiauhindu Prantsusmaal – spetsialistide tunnustus filmi kvaliteedile ja Anna Hintsi erakordsele tööle. See on krooniks kaheksa aastat tagasi alanud teekonnale, mis sai alguse Lõuna-Eestis asuvast väikesest suitsusaunast ja on aidanud kogu maailma mõistma sõnade ja solidaarsuse jõudu”.

Kaader filmist “Savusanna sõsarad”

Taustainfo:

„Savvusanna sõsarad“ on kaasaegne ja intiimne film naistest, kes suitsusauna kaitsvas pimeduses kokku tulevad, oma sügavamaid saladusi jagavad ning kehasse kogunenud häbi ja valu maha pesevad. Film tutvustab ka Vana-Võromaa suitsusauna kombestikku („savvusannakombõ“), mis on kantud UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.

“Savvusanna sõsarad” jõudis esimese Eesti filmina Sundance’i filmifestivali maailmakino dokumentaalfilmide võistlusprogrammi, kus Anna Hints võitis parima režissööri preemia. Film pälvis 2023. aastal parima dokumentaalfilmina Euroopa Filmiauhinna ja on tänaseks võitnud ühtekokku üle 40 auhinna. Film linastus edukalt kinodes üle kogu Euroopa ning on levis ka USAs, Kanadas ja Austraalias. “Savvusanna sõsarate” leviõigused on müüdud rohkem kui 33 territooriumile.

“Savvusanna sõsarad” jõudis esimese Eesti filmina Sundance’i filmifestivali maailmakino dokumentaalfilmide võistlusprogrammi, kus Anna Hints võitis parima režissööri preemia.

Filmi režissöör ja stsenarist on Anna Hints. Produtsent on Marianne Ostrat (Alexandra Film, Eesti), kaasprodutsendid on Juliette Cazanave (Kepler22 Productions, Prantsusmaa), Hlín Jóhannesdóttir (Ursus Parvus Island) ja Eero Talvistu † (Eesti). Filmi operaator on Ants Tammik, monteerijad Hendrik Mägar, Tushar Prakash, Qutaiba Barhamji, Martin Männik ja Anna Hints. Heli salvestasid Tanel Kadalipp ja Patrick McGinley. Helirežissöör on Huldar Freyr Arnarson (Island) ning heliloojad Edvard Egilsson (Island) ja ansambel EETER (Anna Hints, Marja-Liisa Plats, Ann Reimann).

Filmi valmimist toetasid Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Centre national du cinéma et de l’image animée, SACEM, Sundance Institute Documentary Fund, Islandi Filmikeskus, Tartu Filmifond ja SVT. Projekti arendati Ice & Fire Docs dokfilmide arendusprogrammis ning esitleti IDFA Forumil ja Nordisk Forumil. Filmi kinolevi Euroopas toetas Loov Euroopa.