Home Keskkond Scandium Kinnisvara istutas Tallinnas ehitustöödel ümber 50-aastase tamme
Scandium Kinnisvara istutas Tallinnas ehitustöödel ümber 50-aastase tamme

Scandium Kinnisvara istutas Tallinnas ehitustöödel ümber 50-aastase tamme

Tallinnas istutas Scandium Kinnisvara ümber 50-aastase tamme, mis ehitustööde tõttu oleks raiumisse läinud.

Laki 24/2 kinnistul algavad peagi uue hoone ehitustööd. Ligi 13 meetri kõrgune ja 60-sentimeetrise tüveümbermõõduga tamm asus ehitusalas ja oleks läinud raiumisse, et hiljem teostada tema arvelt kinnistul asendusistutus. Raie asemel kutsus Scandium Kinnisvara Saksamaalt spetsiaalse patenteeritud masina elujõulist puud ümber istutama. Puu tõsteti koos juurtega üles, sõidutati 15 meetri kaugusele ja istutati seal taas maha.

„Iga puu, mis jääb ette tee-ehitusele, uuele arendusele või hoonele, ei pea automaatselt tähendama raiet ja asendusistutust, nagu see reeglina seni Eestis on tähendanud. Tõsi, teenus, et tellida Euroopast kohale spetsiaalne masin, mis oleks võimeline suure puu maast elujõulisena üles tõstma, ei ole kõige odavam. Meie puhul maksis see koos transpordiga 8000 eurot. Kui päästetavaid puid on aga rohkem, jaguneb summa enamate vahel ära ja võib vahel olla isegi võrdne või väiksemgi linnale makstavast keskkonnatasust,“ ütles Scandium Kinnisvara innovatsioonijuht ja partner Kalle Aron.

Tehniliselt valmistati maapind enne masina saabumist ette, valiti välja sobiv koht, kus puu veel pikka aega kasvada saab ja veenduti, et teised puud istutamise käigus viga ei saa. Spetsiaalne eritehnika kaevas esmalt suure ümmarguse augu, seejärel kaevas sama kujuga augu puu ja tema juurte ümber ning tõstis puu ühest kohast teise. Puu toestati kohe trossidega ja ankurdati maasse, et taim saaks tuleval aastal uues asukohas korralikult juurduda. Eestis lõpetanud, siirdus masin sarnaseid töid teostama teistesse Balti riikidesse, mis koduteele jäid.

„Juht rääkis, et on oma patenteeritud masinaga sõitnud läbi kogu Euroopa. Meie lähiriikides, eriti Skandinaavias nähakse väga vaeva, et suured puud säilitada. Näiteks Norra mahuka arendusrajooni juures oli masinajuht üles tõstnud 600 puud, need ehitusperioodiks istutanud kõrvale põllule ja aasta hiljem arenduspiirkonda tagasi istutanud. Võimas! Loodan, et oleme Eestiski sinnapoole teel!“ rääkis Aron.