Avaleht Kunst Selgusid noorte kunstnike võidutööd
Selgusid noorte kunstnike võidutööd

Selgusid noorte kunstnike võidutööd

Riias selgusid eestlaste algatatud Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhinna (Nordic & Baltic Young Artist Award) võitjad. Enam kui 300 töö turmtules pälvis Grand Prix’ Soome kunstnik Rag Elnyg. Esmakordselt kuulutati välja ka Fotografiska Tallinna preemia ning valiti parim teos maalikunsti kategoorias. 

Läti Rahvuslikus Kunstimuuseumis toimunud pidulikul auhinnatseremoonial pälvis rahvusvahelise žürii otsusena Grand Prix’ Soome kunstnik Rag Elnyg. Konkursil tõi Elnygile edu teos “Pealkirjaga, sest keegi teine juba kasutas “pealkirjata”“ (“”Titled” because someone used ”untitled” already”). Installatsiooni ja performance’i elemente siduv töö on ühtlasi kunstniku Helsinki Kuvataideakatemia lõputöö. Grand Prix toob võitjale rahalise preemia 2000 eurot ja võimaluse oma loominguga silma paista nii Art Vilniuse kunstimessil kui Tallinn Art Weekil 2020. aasta suve hakul.

Žüriiliikme ja Uniarts professori Anna-Kaisa Rastenbergeri sõnul koosneb Rag Elnygi töö arvukatest transformatsioonidest. “Vaatajale paljastub keha, keele, heli ja objektide muutumine, kuni näeme kunsti liikumist stuudiost näituseruumi. Kunstniku tööstiili on erakordselt julge ja avatud,” kommenteeris Rastenberger.

Suurt menu pälvis debüüdina Fotografiska Tallinna välja antud tunnustus, mis läks Leedu päritolu kunstnikule Ignas Pavliukevičiusele installatsiooni “Mida muud ma tahan” (“What the other I want”) eest. Fotografiska Tallinna kaasasutaja Rain Tamme sõnul jäi Pavliukevičiuse teos teiste seast silma erilisuse ja multimeediumite kasutuse poolest. ”Tehnoloogia arenedes on foto, video ja filmi piirid aina enam hägustumas ja me nägime Ignase töödes värsket lähenemist liikuva ja staatilise pildi ühendamisel. Fotografiska Tallinn hoiab kohalikul kunstiskeenel pidevalt silma peal, et pakkuda maailmakuulsate fotograafide kõrval ka Baltikumis loodavat. Samas on meie jaoks oluline seirata ka noorte talentide loomingul, et uudseid lähenemisi, pioneerlikkust nähtavale tuua – noored on innovaatorid, nende seas sünnivad paljud uudsed lähenemised,” lisas ta. Tunnustus annab noorele kunstnikule ainulaadse võimaluse korraldada Fotografiska Tallinnas oma isikunäitus.

Esmakordselt anti konkursil välja eripreemia maalikunsti kategoorias auhinnafondiga 1000 eurot, mille pälvis noor Läti kunstnik Janis Šneiders. Sel aastal Läti kunstiülikoolis maalikunsti lõpetanud ning juba kaks isikunäitust korraldanud Šneiders käsitleb oma töödes läbivalt inimeseks olemise aspekte nii sise- kui välismaailmast vaadelduna. Võidukas maaliseeria “Koht” näitab ruumi sisemisi ja välimisi struktuure kasutades lihtsat visuaalset süsteemi, nagu võrk, perspektiiv, valgus ja pimedus, mis loovad nostalgilistele maalidele ulmelise dimensiooni ning muudavad need justkui portaaliks teise maailma.

Lisaks žüriile hääletas oma lemmikteose poolt enam kui 2200 kunstihuvilist, mille tulemusena pälvis publikulemmiku tiitli Leedu kunstnik Rasuole Jautakyte teosega “Keha objektid. Vaimsete häirete simulatsioonid. Paranoia, 2019” (“Objects for body. Simulation of mental disorders. Paranoia, 2019”), mis kõneleb ebakindlusest ja paranoiast kui instinktist ja mõtteprotsessist, mida juhib sageli ärevus või hirm ja mis võib viia meelepetete ja irratsionaalsuseni.

Neljandat korda toimunud Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhinna konkursil osales 97 noort kunstnikku rekordilise 301 tööga. Tööde hulgas oli 13 Eesti, 25 Soome, 26 Läti ja 33 Leedu kunstiakadeemia lõpetanut. Kaasaegse Kunsti Keskkonna noar.eu ja regiooni kunstiülikoolide algatatud ainulaadne konkurss annab noortele kunstnikele kiirema stardi professionaalsele karjäärile ning pakub samas kunstihuvilistele tervikliku võimalust avastada lähiriikide talente. Teosed on järelvaadatavad veebilehel nbyaa.eu, kus saab ühtlasi infot huvipakkuvate tööde soetamisvõimaluste kohta.

Maalipreemia võitja Janis Šneiders, NOAR-i eestvedaja Andra Orn ja Grand Prix’ võitja Rag Elnyg.

Foto: Ivar Hütt