Avaleht Kultuur Suur hansapidu toob Viljandisse rahvusvahelise kunstifestivali
Suur hansapidu toob Viljandisse rahvusvahelise kunstifestivali

Suur hansapidu toob Viljandisse rahvusvahelise kunstifestivali

hansapäevadRahvusvaheliste Hansapäevade raames toimub Viljandis üle-Euroopaline kaasaegse kunsti festival HANSEartWORKS, mis toob rohkem kui nädalaks kokku viie riigi tegevuskunstnikud.

Viljandi festivali teemaks on live art ehk tegevuskunst ja seeläbi on ka festvali nimeks saanud HANSEliveartWORKS. Üks tänavustest kuraatoritest, Gregor Taul ütles, et eesmärgiks on seatud kunstnikud Viljandisse kohale tuua ning aidata seeläbi tekkida kunstil, mis suhestuks otseselt siinse eluga. “Varasematel aastatel on HANSEartWORKS toimunud nii, et kunstniku kohalolu polegi oluline olnud. Tööd on lihtsalt näitusepaika toimetatud või lausa digitaalselt failidena saadetud ning siis kohapeal üles seatud. Meie festivalile saabuvad kunstnikud aga juba nädal aega enne rahvusvaheliste hansapäevade algust, et tutvuda siinse eluga ning näha Viljandit sellisena nagu ta on tavalisel ajal, kui linnas pole nii palju rahvast,” rääkis Taul.

Kokku osaleb HANSELiveArtWORKS festivalil 18 kunstnikku 10 hansalinnast. Gregor Tauli sõnul oli korraldajatel võimalus valida paljude heade kunstnike projektide vahel, sest festivalile pääsemiseks tekkis konkurents.
“Septembri alguses saatsime välja avatud kutse kõigile hansalinnadele, et nad kutsuksid oma kunstnikke üles Viljandi festivalil osalema. Meie pealkirjaks on “Burning Borders – Põletades Piire” ning pakkusime sellega seoses välja kolm teemat: narrimüts, globaalne/lokaalne ning püha/patune.Valisime projektid välja selle järgi, kuidas need haakusid nende teemapüstitustega,” ütles Taul. Kuraatori sõnul on Viljandisse saabumas väga eriilmelised kunstnikud.

“Eesti publikule on võibolla tuttav Põleva Kaelaga Kirjak, kes on Pärnut esindavad kunstnikud. Nad toovad siia dadaistliku tsirkuse, mis on seotud kummalise müra, muusika, heliloomingu, stand-up’i ja art brut’iga. Bergenist on tulemas Hans Christian Nijerk, kes on tegelikult hollandlane, kuid valinud oma kodulinnaks just Bergeni. Tema soovib astuda inimestega kontakti ja on huvitatud just sellistest kohtadest, kus elu käib omasoodu nagu näiteks supermarketid. Ta tahab siin selgeks õppida mõned Eesti mängud ja neid koos publikuga mängida. Puänt seisneb selles, kuidas ta lõpuks preemiaid jagab,” selgitas Taul. Veel tõi ta välja Saksamaalt Telgte linnast pärit Michael B. Ludwig’i, kes hakkab mööda Viljandit käima ülisuure lõuendiga, kuhu linlastega suhtlemise tulemusena sisu peale tekib. HANSEartWORKS on olnud rahvusvaheliste hansapäevade ametliku programmi osa alates 2007. aastast, kui sündmus leidis aset Lippstadti linnas Saksamaal. Igal aastal valib hansapäevasid korraldava linn välja teema ning paneb kokku programmi. Tänavuse festivali kuraatorid on Gregor Taul ja Laineli Parrest.

35. Rahvusvahelised Hansapäevad toimuvad 4.-7. juunil Viljandis rohkem kui 70 Euroopa hansalinna osalusel.

Täpsema info HANSEliveartWORKS’i kohta leiab SIIT!

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga