Home Tunnustus Tallinn tunnustas aasta parimaid restaureerimistöid
Tallinn tunnustas aasta parimaid restaureerimistöid

Tallinn tunnustas aasta parimaid restaureerimistöid

Tallinn tunnustas eelmise aasta parimate restaureerimistööde tegijaid ja ajalooliste hoonete korrastajaid: peapreemia sai OÜ Kloostri 1 vanalinnas Lai ja Suur-Kloostri tänava nurgal asuva hoonekompleksi eeskujuliku restaureerimise eest.

Restaureerimise käigus eksponeeriti Lai 13/Suur-Kloostri 1 hoonel läbi mitme korruse ulatunud teravkaarsete akende raidpiidad ning Suurtüki tänava pool raidraamistuses avad. Leiud võivad viidata sellele, et hoone võis olla keskajal avalik hoone, millel oli suursugune esindusruum.

„Mul on hea meel tänada omanikke, arhitekte, ehitajaid ja meistreid, kelle ühine töö on aidanud uuele elule vanu hooneid, mis on uuele elule ärganud ja särama löönud, nii et võime neid uhkusega linnapildis imetleda,“ ütles Tallinna abilinnapea Andrei Novikov. „Loodan, et täna tunnustatud majad on eeskujuks neile, kes alles plaanivad oma maja korrastama asuda.“

„Valisime juba 18. korda välja eelmisel aastal paremini restaureeritud ja algupärasel kujul taastatud maju, et omanikke ja töötegijaid tunnustada. Rõõm on nentida, et igal aastal on olnud palju kandidaate, kelle seast parimaid välja valida,“ ütles Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Ivari Rannama. „Muinsus- ja miljööteadlikud elanikud, kes tunnevad austust vana materjali, hoone ja piirkonna ajaloo vastu, aitavad hoida ja korrastada meie linna rikast ja mitmekihilist ehituspärandit. See aitab inimeste elukeskkonda rikastada.“

Lisaks peapreemiale andis linn välja veel kolm preemiat. Kungla 17 korteriühistu sai preemia 1932. aastal valminud miljööväärtusliku maja fassaadide eeskujuliku restaureerimise eest. Tööde käigus restaureeriti kõik puitfassaadid koos sokliga. Tunnustuse selle töö eest sai ka restaureerimisettevõte Renovedur.

Preemia saavad majaomanikud Kerese 14 fassaadide eeskujuliku restaureerimise eest. Tunnustamise vääriliseks peeti ka restaureerijat Silmsirkel. Samuti premeeritakse Koidula 12 majaomanikku ja tunnustatakse restaureerijat Estlander Grupp maja fassaadide eeskujuliku restaureerimise eest.

Täiendava tunnustuse pälvis eeskujuliku restaureerimistöö eest Trust Ehitus Oleviste kiriku lõunakabeli fassaadide restaureerimise jätkamisel. Ajalooliste muldkindlustuste vööndis asuva Gootide reduudi (Nunne 17) restaureerimisprojekti ja tööde järelevalve eest tunnustatakse arhitekti Olavi Nõmmikut ja restaureerimisettevõtet Oma Fassaad.

Katoliku Peeter-Pauli kiriku kompleksi kuuluva ainulaadse keskaegse elamu Vene 16 interjööride restaureerimise eest tunnusti MTÜ-d Miikaeli Ühendus. Restaureerimisel prooviti maksimaalselt esile tuua hoone ajaloolisi väärtusi, sealhulgas talalagedel asuvaid laemaalinguid ja mõningaid interjööridetaile. Hoone restaureerimise üks eestvedajaid oli Vanalinna Hariduskolleegiumi direktor Kersti Nigesen, keda tunnustatakse pikaajalise ja järjekindla tegevuse eest mitmete vanalinna hoonete restaureerimisel.

Väljaspool vanalinna tehtud tööde eest tõsteti esile YIT Eesti koostööd ja arheoloogiliste uuringute tellimist Oda 2/4 kinnistul Kalamajas. Huvitavaid leide pakkunud arheoloogiliste uuringute kõrgetasemelise korraldamise eest sai tunnustuse Arheox.

Tunnustuse pälvisid ka Adamsoni 20 elamu omanik miljöötundliku ja tervikliku rekonstrueerimise eest, Vabriku 2 korteriühistu ja Aruna-Ehitus elamu fassaadide restaureerimise eest, Adamsoni 4 korteriühistu ja ehitaja Sarapiku Ehitus korterelamu fassaadide restaureerimise eest. Ettevõtet tunnustatakse lisaks Kaera 7 korterelamu eeskujuliku tervikliku restaureerimise eest. Linda 5/3 elamu eeskujuliku tervikliku rekonstrueerimise eest tunnustatakse omanikke ja projekti koostanud ettevõtet Skad Arhitektid.

Toomkiriku eeskujulikult koostatud ehitusuuringute eest tunnustati Vana Tallinna arhitekti Elo Sovat ja Uus 9, Kinga 1 ja Nunne 1 hoonete eeskujulikult koostatud viimistlusuuringute eest Enne juhti Claudia Valget. Elo Sovat tunnustatakse veel koos ehitusajaloolase Maris Mändeliga Aia 12 hoone ja Toompea lossi eeskujulikult koostatud väärtuslike detailide inventariseerimise eest.

Ülesvõtteid kõigist tunnustatud objektidest võib näha näitusel Vabaduse väljaku all jalakäijate tunnelis.

Oleviste lõunakabel