Avaleht Vaba Valgevene heaks Tallinnas toimub solidaarsusmiiting „Valgevene sein“
Tallinnas toimub solidaarsusmiiting „Valgevene sein“

Tallinnas toimub solidaarsusmiiting „Valgevene sein“

Tallinnas Vabaduse väljakul toimub 5. detsembril kell 14 solidaarsusmiiting Valgevene rahvaga, mis kannab nime „Valgevene sein“.

„Ürituse eesmärgiks on rääkida tänapäeva Valgevenest kui riigist, kus kodanik on diktaatori ori ja vägivald on ainus viis inimese üle kontrolli hoidmiseks, aga ka valgevenelaste tugevusest, ühtehoidmisest ja paindumatusest oma soovis režiimi lammutada,” ütles korraldaja Yulia Rebase.

Valgevenelased on protestinud juba 114 päeva võltsitud presidendivalimiste tulemuste vastu. Protest on võtmas uusi vorme, laiendamas rahva nõudeid, koondamas kõiki ühiskonnakihte. Nüüd pole see lihtsalt protest režiimi ja Aleksander Lukašenko vastu, see on võitlus elu eest vabas riigis. Kaotuse hind on väga kõrge: Valgevene võib muutuda koonduslaagriks.

Nelja kuu jooksul tsiviliseeritud maailm on õppinud tundma lukašismi olemust: riigisüsteemi, kus kogu rahvas on ühe inimese soovi täielikus alluvuses. Inimõiguste rikkumised, seadusetus, piinamised, banditism – sellega seisavad valgevenelased silmitsi iga päev. Kaheksa tapetut, üle 30 000 kinnipeetu, üle 4000 avalduse mõrva, vägivalla või piinamise kohta (ja mitte ühtegi nende kohta algatatud kriminaalasja), 900 poliitiliselt motiveeritud kriminaalasja, 146 poliitvangi, tuhanded vanglas veedetud päevad.

Keegi pole kaitstud võimude seadusetuse eest: kõigi elukutsete esindajad, pensionärid, üliõpilased, kuulsused, puuetega inimesed, rasedad naised, alaealised kannatavad repressioonide käes. Lukašenko on valmis võimu säilitamiseks tegema kõik endast oleneva: 15 000 elanikuga Minski protestielamurajooni eraldamine kolmeks päevaks soojus- ja veevarustusest; Minskis suurenenud patrullimistsoonide loomine (nagu getos); korteritesse sissemurdmine aktivistide äraoleku ajal; riiki sisenemise keeld Valgevene kodanikele; inimeste röövimine tundmatute isikute poolt ja palju muud, mida pool aastat tagasi poleks “stabiilses” Valgevenes osatud ette kujutada.

Kinnipeetavate suhtes rakendatav vägivald ja piinamine on Lukašenko režiimi eraldi tunnus. Inimesed on sunnitud kinnipidamisasutuste hoovides seina ääres 8–12 tundi järjest püsti seisma. Arreteeritud protestijaid pekstakse eriti jõhkralt valgevene keeles rääkimise eest. Arreteerituid hoitakse eeluurimisvanglas kohutavates tingimustes, soojenduseta ja hügieenitoodeteta.