Avaleht Eesti elu Tallinnast saab pestitsiidivaba linn
Tallinnast saab pestitsiidivaba linn

Tallinnast saab pestitsiidivaba linn

Tallinna Linnavolikogu otsustas tänasel istungil, et Tallinn liitub pestitsiidivabade linnade võrgustikuga. Võrgustikuga liitunud linnad kohustuvad kolme aasta jooksul märkimisväärselt vähendama pestitsiidide kasutamist linna avalikul alal. Eesmärgiks on pestitsiidide kasutamine linnas täielikult lõpetada.

Sihi saavutamiseks peab linn vastu võtma konkreetse tegevuskava, mis hõlmab ka plaani, kuidas lõpetada pestitsiidide kasutamine täielikult, kaasata tuleks samuti avaliku juurdepääsuga eramaad ja elupiirkondade lähedal asuvad põllumajandusalad. Välja töötatakse kampaaniad linna elanike ja avalike haljasalade hooldajate teadlikkuse tõstmiseks mürkidega seotud ohtudest, julgustades ja õpetades inimesi, kuidas kasutada jätkusuutlikke alternatiive.

Kvaliteetse elukeskkonna saavutamine on oluline nii linnaelanike kui ka floora ja fauna kaitsmise seisukohalt. Tegevust peab hästi planeerima ja keskenduma just looduslikele, mehaanilistele ja ennetavatele haljastusalade hooldusmeetmetele. Läheneda tuleb küsimusega, mida me tegelikult ühiskonnas saavutada tahame ja keskenduda kõige jätkusuutlikumate süsteemide kasutamisele.

Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova tõdes, et pestitsiididest loobumisega parandame elukvaliteeti, kaitseme inimeste tervist ja keskkonda. „Pestitsiidide jääke võib leida igal pool meie ümber, ka meie toidust ja joogiveest. Osad mürkained väljuvad inimese kehast ainevahetusega, teised kogunevad organismi, tekitades inimkehas mürgiste ainete kokteili. Pestitsiidid liiguvad looduses väga kiiresti konkreetsest kasutuskohast edasi ning püsivad looduses kaua. Elupaikade ja liikide hävimise numbrilised näitajad on hirmsad nii Euroopas kui Eestis,“ selgitas projekti vedav abilinnapea Izmailova.

Täpsemalt pestitsiidivabade linnade võrgustiku kohta leiab Pesticide Free Towns.