Avaleht Kultuur Teater Täna esietendub Musta Kasti venekeelne monolavastus “5 grammi”
Täna esietendub Musta Kasti venekeelne monolavastus “5 grammi”

Täna esietendub Musta Kasti venekeelne monolavastus “5 grammi”

Täna esietendub Musta Kasti venekeelne monolavastus “5 grammi” (“5 граммов”).

Aus ja valus lavastus, peaosas Vene Teatri näitleja Aleksandr Žilenko, jutustab vene keelt kõnelevale vaatajale ühe tavalise noormehe kujunemisest süstivaks sõltlaseks. Miks otsitakse õnne- ja rahutunde saavutamiseks lahendusi narkootikumidest? Millised võivad olla tagajärjed? Lavastus ei püüa kedagi hirmutada ega teemale hinnangut anda, vaid rääkida narkootikumide mõjust tarvitajatele, lähedastele ja ümbritsevale ühiskonnale.

Mustas Kastis kolm ja pool aastat tagasi esietendunud ja palju tunnustust pälvinud eestikeelset lavastust “5 grammi sisemist rahu” on mängitud üle 80 korra kokku ligi 10 000 Eesti noorele. Ent narkomaania ei küsi kodakondsust ega emakeelt ning mõned probleemid kasvavad märkamatult isiklikest ühiskondlikeks.

“Mõte teha endise narkomaani elust venekeelne lavastus Eestis elavatele noortele on mõlkunud mõtetes juba paar aastat,” selgitab lavastaja Silver Kaljula. “Minu tekstiraamat on eestikeelne ja Aleksandri oma venekeelne. Suhtleme Aleksandriga eesti keeles. Võõrkeelse materjaliga töötades pean tundma lavastatavat materjali läbi ja lõhki, sõna-sõnalt, et näitlejaga sisuliselt ühel meelesagedusel olla. Mõtte edasikandmisel tuleb mul usaldada oma näitlejat. Proovisaalis on meiega ka näidendi tõlkija Maia Soorm, aitamaks meil Aleksandriga teineteisest ühtemoodi aru saada.”

Etendused toimuvad 29. aprillist 15. maini Tallinnas Lindakivi kultuurikeskuses, Tartus Genialistide Klubis, Narva Vaba Laval ja Jõhvi kontserdimajas. Etendus on soovitatav alates 12. eluaastast. Igale etendusele järgneb pooletunnine vestlusring näitleja ja ekspertidega.