Home Tunnustus Täna tunnustatakse Kristjan Raua nimelise aastapreemia laureaate
Täna tunnustatakse Kristjan Raua nimelise aastapreemia laureaate

Täna tunnustatakse Kristjan Raua nimelise aastapreemia laureaate

Täna kell 17.00 tunnustatakse pidulikul tseremoonial Tallinna Raekojas Kristjan Raua nimelise preemia 2020. aasta laureaate. Eesti vanima kunstipreemia pälvivad tänavu Anu Hint, Juta Keevallik, Jaan Toomik ja Anne Türn.

Kristjan Raua nimelist aastapreemiat annavad juba alates 1973. aastast ühiselt välja Eesti Kunstnike Liit ja Tallinna Linnavalitsus. Kristjan Raua preemia omistatakse kunstnikule, kunstiteadlasele või loomingulisele rühmale eelmise aasta jooksul valminud või esmakordselt avalikustatud loomingu, kunstiprojekti või -sündmuse eest. Preemia võib erandina määrata ka varem valminud teoste või elutöö eest.

Tänavused aastapreemiad antakse Kunstnike Liidu volikogu liikmetest ja Tallinna linna esindajast koosneva žürii otsusel neljale teenekale kunstiedendajale. Tunnustusega kaasneb 2800 euro suurune preemia ja Enn Johannese kujundatud ja Margus Kadariku teostatud medal.

Anu Hint pälvis Kristjan Raua preemia Eesti kaasaegset moodi propageeriva rändnäituse seeria „Eestlane olla…“ koostamise ja kureerimise eest. Hobusepea galeriis 2009. aastal alguse saanud näitus on Eesti Moekunstnike Ühenduse egiidi all toimunud juba 31 korda. Eesti kaasaegset moodi propageeriv näituseformaat tutvustab moekunstnike loomingut samaaegselt nii tänapäevasel kui ka traditsioone väärtustaval moel. Pidevalt muutuv väljapanek on demonstreerinud paljude nimekate moekunstnike modernseid, rahvakunstist inspireeritud töid nii fotode kui ka rõivamudelitena.

Juta Keevallik sai preemia „Eesti kunsti ajaloo“ 4. köite koostamise ja toimetamise eest. Raamatus on kajastatud Juta Keevalliku tööd siinse kunstikultuuri uurimisel ning tema enda kui kunstiajaloolase kauaaegse põhjaliku uurimistöö tulemusi, mis käsitlevad kohaliku professionaalse kunstnikkonna teket, kunstielu institutsionaliseerumist ja kunsti demokratiseerumist. Varasemalt on ta publitseerinud mitmeid kaalukaid uurimusi siinsetes kogudes olevatest Madalmaade, Saksa ja Itaalia kunsti teostest ja graafikast.

Jaan Toomikuttunnustati aktiivse rahvusvahelise näitusetegevuse eest. Jaan Toomik on Eesti kunstimaailmas tähelepanu pälvinud maalijana ning installatsiooni- ja videokunstnikuna. Tema 2019. aasta loominguline tegevus hõlmas isiknäitust „My End is My Beginning, And My Beginning is My End” Moskva Moodsa Kunsti Muuseumis (MMOMA), samuti arvukalt grupinäituseid ja esinemisi ‒ Fajr International Film Festival Teheranis, Freinaum festival Berliinis, „Situ-Exhibiton” Oberhessenis, „TRE” Snehta Galeriis Ateenas, „Avant 19” Kristinehamni Kunstimuuseumis Karlstadis ning „Estonian Energies” Izevski Rahvusmuuseumis.

Anne Türnpälvis preemia Eesti keraamika valdkonna pikaaegse edendamise ja autoritehnika meisterlikkuse eest. Anne Türn on alates 1993. aastast osalenud arvukatel näitustel, tema töid võib leida nii Eesti Disaini-ja Tarbekunstimuuseumi kui ka paljude välismaiste muuseumide ja erakollektsionääride kogudest. Siinset keraamikat on ta tutvustanud maailma suurtel biennaalidel, rahvusvahelistel kureeritud ja žüriiga näitustel. 2019. aastal valiti Anne Türn Rahvusvahelise Keraamikaakadeemia (International Academy of Ceramics) liikmeks.

Eesti Kunstnike Liidu volikogu liikmed ning Eesti kunstiinstitutsioonid ja kultuuriväljaanded esitasid 2020. aasta kunstipreemia nominentidekskokku 39 kunstnikku, kunstnike kollektiivi ja kunstiteadlast: Britta Benno, Jaan Elken, Kadi Estland, Merike Estna, Dénes Kalev Farkas, Albert Gulk, Ehalill Halliste, Anu Hint, Mihkel Ilus, Kai Kaljo, Edith Karlson, Juta Keevallik, Kristi Kongi, Toomas Kuusing, Marco Laimre, Krista Leesi, Kris Lemsalu, Tamara Luuk, Urmas Lüüs, Mihkel Maripuu, Mall Nukke, Maret Olvet, Matti Pärk, Ede Raadik, Rein Raamat, Tanel Rander, Liina Siib, Indrek Sirkel, Indrek Sirkel ja Anu Vahtra, Regina-Mareta Soonsein, Ketli Tiitsar, Helen Tago, Elnara Taidre, Jaan Toomik, Airi Triisberg, Anne Türn, Helle Vahersalu, Sigrid Viir ja Raili Vinn.