Avaleht Kultuur Täna tutvustati Birgitta festivali sündmusi
Täna tutvustati Birgitta festivali sündmusi

Täna tutvustati Birgitta festivali sündmusi

Täna tutvustasid Birgitta festivali korraldajad 9.–18. augustini toimuva festivali suursündmusi.

„Birgitta festival seostub paljudele selle algataja Eri Klasiga,“ sõnas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. „Eri Klas oli tõeline kultuurikandja, kes võttis vastutuse luua ja toetada Eesti kultuuri. Birgitta festival on näide sellest.“

Tallinna Filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints kinnitas Klasi erakordsust. „Festival on tänavu pühendatud Eri Klasi 80. sünniaastapäevale. Oleme programmi kokku pannes suhelnud tema pere, sõprade ja kolleegidega. Rõõm on tõdeda, kui palju see kummardus motiveerib inimesi festivali panustama. Kõik meenutavad teda väga soojalt,“ lisas Tohver-Aints.

Direktor toob esile, et tänavune festival on kahtlemata kõrgtase. „Festivalil saab näha kahte suurt ooperit, kahte galat, omaproduktsiooni ja lisaks astub väga erilise kontserdiga Eesti publiku ette vokaalgrupp Voca People,“ sõnas Tohver-Aints.

Klasi toetavat suhtumist meenutas Balletigala kunstiline juht Toomas Edur. „Ta tõesti tunnetas oma töös, mida tantsijad vajavad. Balletigala toob kokku nende teatrite tantsijad, kus Eri Klas balletidirigendina tegutses,“ märkis Edur.

Edur tõi esile Hamburgi tippklassi tantsijad, kes galal esitavad kaasaegse balleti suurkuju John Neumeieri loomingut. „Neumeier ja Klas tegid koostööd suurepärase „Peer Gyntiga“. Ka sellest teosest näeb balletigalal ühte numbrit,“ tõdes Edur. Tema sõnul on publikul oodata suurteoseid klassikalistest ballettidest läbi ajaloo.

Festivali peakülaline on Moskva Novaja Opera, mille peadirigent Klas aastatel 2006-2011 oli.

Praeguse peadirigendi Jan Latham-Koenigi sõnul oli tõeline au just Klasilt dirigendikepp üle võtta. „Eri liitus ooperimajaga keerulisel ajal ja suutis selle tuleviku kindlustada. Birgitta festivalil saame Novaja Operaga näidata teatri repertuaari väga erinevatest külgedest, kui toome lavale ooperid „Faust“ ja „Trubaduur“,“ lisas Latham-Koenig.

Need kaks suurt ooperit kuuluvad Vene ooperi tippklassi. „Faust“ pälvis Venemaa suurimal teatrifestivalil Kuldne Mask kuus nominatsiooni ja ühe laureaaditiitli.

Birgitta festivali jaoks loodava visuaalteatrietenduse „Planeet Harmoonia“ muusikalise juhi Kristjan Järvi sõnul on teos kantud Klasile omasest teotahtest. „Tegu on modernse vormiga, mis seob ühtseks tervikuks visuaalteatri, muusika ja artistide omaloomingu. Pakume Tallinna Kammerorkestri, Mick Pedaja ja lavastaja Helen Rekkoriga võimsa elamuse, mis jätab ka publikule vabaduse isiklikeks interpretatsioonideks,“ ütles Järvi.