Home Keskkond Tarmo Luisk avab disainimuuseumis ületarbimise vastuoludest kantud valgustinäituse
Tarmo Luisk avab disainimuuseumis ületarbimise vastuoludest kantud valgustinäituse

Tarmo Luisk avab disainimuuseumis ületarbimise vastuoludest kantud valgustinäituse

24. septembril avab disainer Tarmo Luisk Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis valgustinäituse „Vähem on vähem”, mis on kantud ületarbimise, majanduskasvu ja rohepöörde vastuoludest.

„Tarbimisest saadav rahulolu muutub ajaliselt aina lühemaks. Vajame pidevalt juurde uusi asju ja värskeid emotsioone. Kui majandus ei kasva, on väga halvasti! Ometi toob viimane kaasa plaanedi jätkuva hävitamise,” räägib Luisk sellest, kuidas hakkas tekkima näituse kontsptsioon. „Disainerina olen selle masinavärgi osa ja sõltun sellest. Ma ei suuda tõsiselt võtta neid vähem-on-rohkem-jutte. Vähem on ju vähem. Valge ei ole uus must, must on must.”

Manifesteerimise asemel kõneleb ta näitusel siiski esemete kaudu, mida iseloomustavad lihtsus, polüfunktsionaalsus, emotsionaalsus ja sõltumatus. Nii leiab vaataja näituselt ka mängulisi nimekirju Luisule disainerina praegu olulistest märksõnadest. Suurem osa eksponeeritud objektidest on sündinud paari viimase aasta jooksul ja enamik neist on eksponeeritud esmakordselt.

„Kõiki tooteid ja unikaalesemeid, mida eksponeerin, iseloomustab lihtsus, konstruktsiooniline selgus, võimalikult vähe detaile,” ütleb Luisk. „Teine oluline läbiv teema on traat. Eestis on mitu traadirobotit, milega saab lihtsate vahenditega ägedaid asju teha. Traat on eetiline materjal, sellest saab asju teha jäätmeteta. Traat jookseb ja lõikad seal, kus vaja, midagi ei lähe raisku. Ja metall on ju väga taaskasutatav, vanametalli on kogutud ja ümber töödeldud sajandeid. Juba rauaajal sulatati kõiki asju ümber, mis vaja.”

Näitusel on kasutatud vähemat hulka materjale ja tehnilisi lahendusi. Seega on väiksem ka jalajälg. Disainitud esemed võivad vaatajale meeldida või mitte, tunduvad huvitavad või ei tundu – maitse asi. Aga funktsionaalsus ja tarbitavus on paigas – Luisu disainerieetika ei lubakski luua esemeid, mida pole võimalik kasutada.

24. septembril avamisürituse osaks on kunstnikuvestlus Tarmo Luisuga, mis kuulub ka Disainiöö satelliititprogrammi. Näitus jääb avatuks 23. jaanuarini 2022.

Tarmo Luisk (1970) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tootedisainerina 1996. aastal ning on üks stabiilsemalt ja järjekindlamalt selles valdkonnas tegutsejaid. Ta on töötanud välja tootesarju paljudele ettevõtetele. Alustanud 1993. aastal valgustite loomisega ettevõttele Rinaldo, kujundas ta oma esimese valgustiseeria Basic (1997), millest kujunes jõuline tähis Eesti uuemas disainis. Järgnes koostöö Estoplastist väljakasvanud kaubamärgiga 4 Room (alates 2000), mille valgustiperekondadest on suurem osa Luisu disainitud.

Luisu haare disainerina ulatub aga ka mööbli ja teiste tarbeesemeteni. Ta on mitmekordne disainiauhinna Bruno laureaat ning osalenud paljudel Eesti disaini väljapanekutel Eestis ja välismaal. Näitus „Vähem on vähem“ on Tarmo Luisu kaheksa isikunäituse hulgas teine, mis toimub ETDM-is.