Avaleht Eesti elu Tartu ülikool valiti Baltimaade Aasia-uuringute ühenduse eesistujaks
Tartu ülikool valiti Baltimaade Aasia-uuringute ühenduse eesistujaks

Tartu ülikool valiti Baltimaade Aasia-uuringute ühenduse eesistujaks

Foto: Matti Paglant
Foto: Matti Paglant

„Baltimaade Aasia-uuringute alliansile (Baltic Alliance for Asian Studies – BAAS) pandi alus umbes aasta tagasi, kuigi mõningaid samme selles suunas oli astutud juba varem,“ rääkis TÜ sinoloogia vanemteadur Märt Läänemets. Tema sõnul on ühingusse koondunud Baltimaade akadeemiliste Aasia-uuringutega tegelevad asutused ja institutsioonid.

Alliansi esimese eesistuja, Vilniuse ülikooli orientalistikakeskuse korraldusel toimus aprilli alguses Vilniuses Baltimaade Aasia-uuringute alliansi (Baltic Alliance for Asian Studies – BAAS) esimene konverents, kust võttis osa enam kui 50 Aasia uurijat Baltimaadest, Ameerikast, Taanist, Venemaalt ja mujalt. Ettekandeid peeti kümnes paneelis, mis valdkonniti ulatusid Aasia klassikalise mõtteloo, kirjanduse ja kunsti uuringutest tänapäeva antropoloogia ja ühiskonnateaduste alaste uuringuteni välja. Tartu ülikoolist osales ettekannetega seitse orientalisti, mis oli Leedu enda ülikoolide järel suurim esindus ühest ülikoolist.

Vilniuse konverentsile järgnenud alliansi nõukogu koosolekul kirjutati alla Baltimaade Aasia-uuringute alliansi põhikiri (BAAS Charter) ning eesistuja-asutuseks järgnevaks kaheks aastaks (2014-2016) ja ühtlasi teise BAAS konverentsi korraldajaks 2016. aastal valiti Tartu ülikooli orientalistikakeskus.

Läänemetsa sõnul on Tartu ülikool allianssi kuuluva viie suurema Baltimaade ülikooli seas seni ainuke, kus puuduvad Aasia-uuringute õppekavad ja üliõpilastel võimalus õppida Aasia-teadusi põhi- või kõrvalerialana.

„Siiski on viimastel aastatel näiteks Euroopa Liidu sotsiaalfondi rahastatava kolme ülikooli – TLÜ, TÜ ja TTÜ – ühismooduli projekti „Aasia ühiskonnad, majandus ja poliitika“ raames loodud hulk uusi Aasia-teemalisi loengukursusi filosoofiateaduskonna kultuuriteaduste ja kunstide instituudis, sotsiaal- ja haridusteaduskonna riigiteaduste instituudis ning majandusteaduskonnas, mida saab võtta valik- ja vabaainetena,“ arutles ta.

Klassikalise orientalistikaga tegeletakse TÜ usuteaduskonnas ja orientalistikakeskuses. Keelekeskuses saab vaba- ja valikainetena praegu õppida viit tänapäeva Aasia keelt. „Märgatavalt on suurenenud Aasia suunal magistri- ja doktoritöid tegevate üliõpilaste arv. Mitmed doktorikraadiga Tartu orientalistid on saavutanud rahvusvahelise tuntuse ja olnud edukad uurimistoetuste taotlemisel. Kogu selle potentsiaali integreerimine Aasia-teaduste õppekavadeks seisab aga alles ees,“ tõdes Läänemets.

Baltimaade Aasia-uuringute allianssi kuulub hetkel viis asutajaliiget: Vilniuse ülikooli orientalistikakeskus ja Kaunase Vytautas Magnuse ülikooli Aasia-uuringute keskus Leedust, Läti ülikooli Aasia-uuringute osakond Lätist ning Tallinna ülikooli Aasia-uuringute osakond ja Tartu ülikooli orientalistikakeskus Eestist.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga