Home Tunnustus Tartu Ülikooli Kliinikumi preemia pälvib Toomas Väli
Tartu Ülikooli Kliinikumi preemia pälvib Toomas Väli

Tartu Ülikooli Kliinikumi preemia pälvib Toomas Väli

Tartu Ülikooli Kliinikumi elutöö preemia laureaat on Toomas Väli, kes on olnud pikaajaline maksasiirdamise eestvedaja Eestis.

Kliinikumi preemia konkursikomisjoni juhi Andres Kotsari sõnul on dr Välja elutöö jätnud nii Tartu Ülikooli Kliinikumi kui ka Eesti tervishoidu tervikuna äärmiselt olulise jälje. „Teda on alati iseloomustanud sügav pühendumus oma töösse ja püüd olemasolevatest piiridest väljapoole. Uute meetodite kasutuselevõtt meditsiinis on väga suure töö tulemus. See, kuidas ta alustas oma meeskonnaga esmakordselt maksasiirdamist Eestis, on ehe näide. Meie patsientide jaoks oluliste edusammude taga on selle ala entusiastide aastatepikkune väsimatu töö. Mul on hea meel, et dr Välja tegevus arstina on saanud tunnustust kliinikumi preemia näol,“ lausus kliinikumi ravijuht dr Kotsar.

Toomas Väli lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravieriala 1973. aastal, meditsiinikandidaadi kraadi kaitses 1987. aastal ja 1990. aastal omandas dotsendikutse. Ta on Tartu Ülikooli Kliinikumis (sh Maarjamõisa haiglas) töötanud 45 aastat ja Tartu Ülikoolis 47 aastat.

Dr Väli on avaldanud 128 teaduspublikatsiooni. Tema teaduslik tegevus on seotud peamiselt kõhuõõne kirurgiliste haiguste uurimisega: peptilise haavandi ja selle tüsistuste kirurgia, kõhutraumad, äge apenditsiit, kõhueesseina songad ja lõppstaadiumis maksapuudulikkus. Toomas Väli oli aastatel 1990–1998 Tartu Ülikooli eksperimentaalse maksasiirdamise programmi ja aastatel 1999–2020 Tartu Ülikooli Kliinikumi kliinilise maksasiirdamise programmi juht. Maksasiirdamise juurutamine ja arendamine Eestis on tema olulisim tegevus viimased 30 aastat. 2010. aastal tunnustati teda selle panuse eest ka Eesti Vabariigi Punase risti II klassi teenetemärgiga.

„Mul on Eestis maksasiirdamise juurutamise ja arendamise eest saadud Tartu Ülikooli Kliinikumi elutöö preemia üle hea meel. Kui veel 1990. aastatel ei olnud Eestis võimalik ravida maksapuudulikkust lõppstaadiumis põdevaid täiskasvanuid ja paljusid kaasasündinud maksahaigustega lapsi ning nad surid, sai minu unistuseks nende aitamine maksasiirdamise juurutamisega Eestis. Unistuse aitasid muuta tegelikkuseks Tartu Ülikool eksperimentaalse maksasiirdamise programm (1990–1998) ja Tartu Ülikooli Kliinikumi kliinilise maksasiirdamise programm (1999–2020) igakülgse toetusega. Meie töögrupp on kümneaastase eksperimentaalse ja organisatsioonilise ettevalmistamisega maksasiirdamiseks ning 20-aastase siirdamise kliinilise juurutamise ja arendamisega kasvanud ligi 30-liikmeliseks, saanud väärtusliku kogemuse, tõsise koolituse ja suudab tegevust jätkates nii maksapuudulikkust lõppstaadiumis põdevaid täiskasvanuid kui ka kaasasündinud maksapuudulikkusega lapsi tulemuslikult ravida. Olen selle eest väga tänulik kõigile, kellega olen nende aastate jooksul koos töötanud,“ kommenteeris dr Väli, Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliiniku vanemarst-õppejõud.

Kliinikumi preemia antakse välja eesmärgiga tunnustada teenekaid eesti arste, kes oma silmapaistva tegevusega on andnud olulise panuse Eesti tervishoiu ja ühiskonnaelu arengusse, on kaasa aidanud Eesti tervishoiu maine tõstmisele üldsuse silmis ja Eesti inimeste tervise parandamisele. Kliinikumi preemia antakse tänavu välja 23. korda. Eelnevail aastatel on preemia laureaadiks valitud Arvo Tikk, Endel Tünder, Vello Salupere, Ain-Elmar Kaasik, Vello Ilmoja, Toomas Sulling, Lembit Allikmets, Karl Kull, Rein Teesalu, Jüri Samarütel, Kaljo Mitt, Urmo Kööbi, Tiit Haviko, Andres Ellama, Ants Peetsalu, Silvia Russak, Peeter Mardna, Tiina Talvik, Heidi-Ingrid Maaroos, Tiiu Aro, Urmas Siigur ja Väino Sinisalu.

Kliinikumi preemia antakse üle 27. mail koos teiste traditsiooniliste tunnustustega: parim ajakirjas Eesti Arst ilmunud teadusartikkel, parimad arst-õppejõud, parimad praktikajuhendajad, enim tänusõnu pälvinud arstid, Neinar Seli stipendiumid ja õendusvaldkonna preemia. Lisaks traditsioonilistele preemiatele antakse üle ka rahvusvahelised õdede ja ämmaemandate tunnustused.