Home Eesti elu TARTU UUDISED I Südalinna kultuurikeskuse arhitektuurivõistlusele esitati 105 tööd
TARTU UUDISED I Südalinna kultuurikeskuse arhitektuurivõistlusele esitati 105 tööd

TARTU UUDISED I Südalinna kultuurikeskuse arhitektuurivõistlusele esitati 105 tööd

Südalinna kultuurikeskuse rahvusvahelisele arhitektuurivõistlusele esitati 105 tööd. Neist 27 tööd on Eestist ja 78 välisriikidest. Kokku esitati töid 26 riigist.

Tartu linnapea ja arhitektuurivõistluse žürii esimehe Urmas Klaasi sõnul on rõõmustav, et arhitektuurivõistluse vastu on suur huvi nii Eesti kui ka välismaa arhitektide hulgas. „Žüriil seisab nüüd ees vastutusrikas ülesanne leida üles see üks töö, mis pakuks suurepärast kodu linnaraamatukogule ja kunstimuuseumile, tõelist kogukonnakeskust linlastele ja tõmbekeskust külalistele. Lisaks peab see lahendus andma uue hingamise kogu hoonet ümbritsevale linnaruumile,“ lisas linnapea.

Žüriil seisab nüüd ees vastutusrikas ülesanne leida üles see üks töö, mis pakuks suurepärast kodu linnaraamatukogule ja kunstimuuseumile, tõelist kogukonnakeskust linlastele ja tõmbekeskust külalistele.

Arhitektuurivõistlus jätkub tööde nõuetele vastavuse hindamisega. Seejärel selgub, millised tööd lähevad edasi žüriile hindamiseks.

Žürii töö kestab  ligikaudu kaks kuud. Parimate tööde märgusõnad tähestikulises järjekorras koos tööde visuaalidega avaldatakse 3. juulil. Kõik tööd avalikustatakse ja võitja kuulutatakse välja 14. juulil.

Žürii töö ei ole avalik, samuti ei tutvustata arhitektuurivõistluste üldlevinud tava järgi võistlustöid avalikkusele enne, kui žürii on oma töö lõpetanud.

Žürii koosseisus on Tartu linnapea ja žürii esimees Urmas Klaas, Tartu linnaraamatukogu direktor Kristina Pai, Tartu kunstimuuseumi direktor Joanna Hoffmann, Tartu linnavalitsuse ehitusteenistuse juhataja Priit Metsjärv, Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus,  arhitekt Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos, Hispaania), arhitekt Lina Ghotmeh (Lina Ghotmeh—Architecture, Prantsusmaa), arhitekt Tõnu Laigu (QP Arhitektid, Eesti) ja maastikuarhitekt Martin Allik (MARELD landskapsarkitekter, Eesti/Rootsi).

Lisaks annavad oma arvamuse töödele ka eksperdid erinevates valdkondades: ökoloogia ja elurikkus, ligipääsetavus, raamatukogu ja muuseumi nõuded, muinsuskaitse, ehitusmaksumus, energiatõhusus ja CO2 jalajälg, tuleohutus, konstruktsioonid, sündmuskeskus ehk saalid.

Võistlusel antakse välja kuus preemiat: esimene koht 60 000 eurot, teine koht 40 000 eurot, kolmas koht 20 000 eurot ning kolm ergutuspreemiat igaüks 10 000 eurot.

  • Avaliku üheetapilise arhitektuurivõistluse eesmärk on leida Tartu südalinna kultuurikeskuse hoone ja väliruumi rajamiseks parim arhitektuurilahendus. Osalejate ülesanne on esitada ideekavand kultuurikeskusest, kus on ruumid Tartu linnaraamatukogule, Tartu kunstimuuseumile, sündmuskeskusele ja teistele kultuurikeskust toetavatele funktsioonidele ning selle ümber elurikas ja mitmekesine pargimaastik ja inimmõõtmeline avalik ruum. Hoone peab sobituma etteantud asukohta ja miljöösse ning looma terviku Emajõe-äärse linnaruumiga.