Home Kultuur Teater Tartu Uus Teater tähistab näitleja Evald Aaviku 75ndat juubelit lavastusega “Evaldi tekk”
Tartu Uus Teater tähistab näitleja Evald Aaviku 75ndat juubelit lavastusega “Evaldi tekk”

Tartu Uus Teater tähistab näitleja Evald Aaviku 75ndat juubelit lavastusega “Evaldi tekk”

Foto filmist “Reigi õpetaja”  Foto: Villu Reimann
Foto filmist “Reigi õpetaja”
Foto: Villu Reimann

24. jaanuaril tähistab Evald Aavik oma 75 juubelit. Samal päeval esietendub Tartu Uues Teatris Aaviku juubelilavastus “EVALDI TEKK”.

Lavastuse autoriteks ja lavastajateks on Gabriela Liivamägi ja Evald Aavik, kes on ka ise laval. Lavastuse puhul on tegemist introspektiivse vaatega näitleja loomingule läbi filmide ja ja Uue Teatri lavastuste. “Evaldi teki” helikunstnikuks on Martin Rästa, valgust ja pimedust heidab Karl Marken, videokunstnik on Tõnis Liivamägi.

Evald Aavik on üks olulisemaid teatri- ja filminäitlejaid Eestis, keda austati äsja toimunud Kultuurkapitali aastapreemiate jagamise galal elutööpreemiaga. Elutööpreemia määrati Aavikule tema ainulaadsete ja jõuliste tegelaskujude eest, kes on läbi eri aegade rikastanud eesti filmikunsti oma inimliku sügavusega.

Evald Aavik on sündinud 24. jaanuaril 1941 Kuressaares ja lõpetanud 1965. aastal Vanemuise õppestuudio ning õppinud Tartu Muusikakoolis viiuli eriala. Töötanud on Aavik nii Vanemuise teatris, Ugala teatris, Noorsooteatris
ning viimastel aastatel tihedalt Tartu Uues Teatris, kus on osalenud lavastustes “Sadama võim” (2008), “Ird, K.” (2010), “Raudmees ehk Odysseuse eksirännakud” (2011), “Naised valitsevad maailma” (2012),  “Äralennuväli” (2013) ja “Odysseia” (2015).

Lisaks paljudele teatrirollidele on Aavik mänginud mitmes Eesti filmis (tuntumad nt “Somnambuul”, “Georgica”, “Näkimadalad”, “Naerata ometi”). Ta on mitmetel rahvusvahelistel filmifestivalidel pälvinud tunnustust kui parim meespeaosatäitja (1998 Anapa rahvusvaheline filmifestival; 1999 Roueni ja Minski rahvusvaheline filmifestival). Aavik on pälvinud 1977. aastal ENSV Teatriühingu aastapreemia ja 1999. aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemia ning on Eesti NSV teeneline kunstnik alates 1982. aastast. 2016. aastal austati Evald Aavikut elutööpreemiaga.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *