Avaleht Eesti elu Tartu Vene tänava ringristmikule tuleb kaunis lilleniit
Tartu Vene tänava ringristmikule tuleb kaunis lilleniit

Tartu Vene tänava ringristmikule tuleb kaunis lilleniit

Tartu Vene tänava ringristmikule rajatavale lilleniidule külvati eile aasalillede segu. Esimesed taimed peaksid õide puhkema suvel.

Lilleniidu kujundaja, Eesti üks tuntumaid maastikuarhitekte ja kõrreliste spetsialiste Helle Väärsi ütles, et palju sõltub nüüd ilmastikust. „Praegu tuleb vihma paluda. Kui lähipäevil seemned korralikult niiskust ei saa, võib nende idanemine ja ka edasine taimede kasv kidunema jääda,“ sõnas Väärsi.

Ringristmiku looduslike sugemetega lilleniit on kujundatud õiterohkemana, kui neid looduses näha võib. Külvatud lilleseemnete segus oli nii ühe- kui ka mitmeaastaseid taimi. Sinna kuulusid erinevad magunad ja raudrohud, rukkililled, karikakar, metssalvei, nurmenukk ja muud aasalilled. Lillede sekka külvati väiksemakasvulisi kõrrelisi. Ringikujuline lilleaas ääristatakse kõrgemakasvuliste kõrrelistega, mis püsivad dekoratiivsed ka talvel.

Vastset lilleniitu hakatakse pidevalt täiendama. Nii pannakse tänavu suve lõpul sinna maha lillesibulad, mis löövad õitsele järgmisel varakevadel. Tartu uue lilleniidu täit õiteilu saab näha alles mõne aasta pärast.

Helle Väärsi ütles, et teda maastikuarhitektina rõõmustab Tartu otsus luua linnakeskkonda looduslik lilleniit. „Mul on hea meel, et siin minnakse kaasa maailmas üha enam leviva trendiga rajada linnadesse mitte ainult rohelist muruvaipa, vaid looduslikke kooslusi, mis aitavad ka linnaloodust hoida rohkem tasakaalus.”

Lilleniidu rajamise eeltööd tegi linna haljastuspartner Kanepi aiand, kes hakkab seda ka edaspidi hooldama.