Home Eesti elu TASUTA KONTSERT I Kaarli kirikus esitletakse hingedepäeval Mozarti “Requiemi”
TASUTA KONTSERT I Kaarli kirikus esitletakse hingedepäeval Mozarti “Requiemi”

TASUTA KONTSERT I Kaarli kirikus esitletakse hingedepäeval Mozarti “Requiemi”

2. novembril, hingedepäeval kell 22 tuleb Tallinna Kaarli kirikus ettekandele Mozarti „Requiem”, dirigent Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri esituses. Pääs kontserdile on tasuta, kuid eelnevalt tuleb pääsmed võtta välja Piletilevist (kuni kohti jätkub). Tasuta kontserdi toimumist toetab Tallinna Kultuuriamet.

Beethoveni 250. sünniaastapäeva tähistamine

Täpselt kuu hiljem, 2. detsembril kell 19 korraldab sama koosseis Tallinna Kaarli kirikus Beethoveni suurteose „Missa Solemnis” esituse. Kontserdiga kutsutakse kuulajaid osalema ülemaailmses Beethoveni 250. sünniaastapäeva tähistamises, mis peagi kulminatsioonini jõuab.
Kontsertidel teeb kaasa rahvusvaheliselt kõrgetasemeline solistideansambel. Mozarti „Requiem’i” laulavad solistidena Yena Choi (sopran), Helen Lepalaan (metsosopran), Oliver Kuusik (tenor) ja Olari Viikholm (bariton). Beethoveni „Missa Solemnises” laulavad Yena Choi (sopran) ja Helen Lepalaan (metsosopran) ning esmakordselt liituvad solistideansambliga Lothar Odinius (tenor) ja Lisandro Abadie (bass-bariton).

Tunnustused

Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud. Neid on kutsutud esinema paljudele mainekatele lavadele Austraaliast Põhja-Ameerikani, sh New Yorgi Carnegie Halli, Pariisi Filharmooniasse ning viimati Hamburgi Elbphilharmonie’sse. Mõlema kollektiivi asutaja Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent. Tema tööd on korduvalt esitatud Grammy nominendiks ning ta on pälvinud 2014. aastal Grammy auhinna.

Mozarti viimane töö

Wolfgang Amadeus Mozarti „Requiem” on vaid 35-aastaselt lahkunud helilooja viimane töö. Selle teose sündi saadab legend, mille järgi olevat Mozarti juurde ilmunud salapärane tundmatu, kes tellis heliloojalt reekviemi. Selline tellimus olevat raskesti haiget Mozartit hingepõhjani vapustanud. Teda kummitas aina enam mõte, et ilmus saadik teisest ilmast ja käskis luua omaenda surnumissa. Teiste allikate järgi oli tellija Mozartile hästi teada. Oli avalik saladus, et krahv Walsegg-Stuppach tellis Viini heliloojatelt salaja teoseid, mida koos õukonnamuusikutega isikliku loomingu pähe ette kandis. Kui krahvi noor naine 1791. aasta veebruaris suri, soovis lesk tema surma-aastapäevaks reekviemi ja pöördus Mozarti poole. Teost alustas Mozart oktoobris, novembri lõpus ta haigestus ja suri 5. detsembril oopust lõpetamata. Teose komponeeris lõpuni Mozarti õpilane.

Teos on laiemalt tuntud ka tänu Miloš Formani 8 Oscarit võitnud filmile „Amadeus”.

Võimas suurteos

Ludwig van Beethoveni “Missa Solemnis” on võimas, dramaatiline ja haaravalt emotsionaalne suurteos. „Missa Solemnis” (püha missa) on valminud samal perioodil Beethoveni kõige kuulsama – Üheksanda sümfooniaga ning on niisamuti tähelepanuväärne meistriteos geniaalselt heliloojalt. “Mis südamest tulnud, läheb südamesse,” kirjutas Beethoven tiitellehele. Teosega väljendab helilooja oma kõige isiklikumaid mõtteid ja tundeid, ajastu sügavat valu ja traagikat. 2020. aastal tähistatakse üle maailma Beethoveni 250. sünniaastat.

Kontserdite ajakava:

Pääsmed kontserdile on saadaval Piletilevist. 2. novembri hilisõhtul toimuv Mozarti „Requiem’i” kontsert on tasuta, kuid pääsmed tuleb eelnevalt võtta välja Piletilevist. Beethoveni „Missa Solemnise” kontserdile on eelmüügis saadaval viie inimese sooduspiletid, mis võimaldavad säästa nii hinnas kui piletimüügitasus. Vaata pakkumisi Piletilevist.

Kontserte korraldavad Tallinna Filharmoonia ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor.

Mozart „Requiem”

1. novembril kell 19 Tartu Pauluse kirikus

2. novembril kell 22 Tallinna Kaarli kirikus

Esitavad:

Yena Choi (sopran)
Helen Lepalaan (metsosopran)
Oliver Kuusik (tenor)
Olari Viikholm (bariton)
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Tallinna Kammerorkester
Dirigent Tõnu Kaljuste

Beethoven „Missa Solemnis”

2. detsembril kell 19 Tallinna Kaarli kirikus

3. detsembril kell 19 Tartu Pauluse kirikus

Esitavad:

Yena Choi (sopran)
Helen Lepalaan (metsosopran)
Lothar Odinius (tenor)
Lisandro Abadie (bass-bariton)
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Tallinna Kammerorkester
Dirigent Tõnu Kaljuste