Home Eesti elu Teletorn pikendas võimalust külastada näitust „Banaane ei ole. Ajareis nõukogude argipäeva“
Teletorn pikendas võimalust külastada näitust „Banaane ei ole. Ajareis nõukogude argipäeva“

Teletorn pikendas võimalust külastada näitust „Banaane ei ole. Ajareis nõukogude argipäeva“

Teletorn otsustas pikendada võimalust külastada näitust „Banaane ei ole. Ajareis nõukogude argipäeva“ 14. oktoobrini. Populaarne näitus on teletorni esimese korruse galeriis olnud avatud kahel suvehooajal ja kogunud 125 000 külastajat.

Teletorni turundusjuht Viktoria Toompere: „Näitus on külastajate poolt väga hästi vastu võetud. Sel aastal pääses näitusele teletorni piletiga ja see tõstis külastajate arvu veelgi. 125 000 näitusekülastajat on väga märkimisväärne number, neist 57% on kohalikud. Teletorni külastajate arv on tõusuteel ja heameelt teeb kasvanud korduvkülastuste arv.“
Näitusel on käinud ajakirjanikke ja blogijaid Venemaalt, Saksamaalt, Soomest, Itaaliast, Prantsusmaalt, Ukrainast, USA-st, Austraaliast jm. Väga positiivset tagasisidet on tulnud TripAdvisori kommentaaridest ja väliskülalistelt.

Näituse korraldaja Tarmo Männard: „Näituse idee tuli sellest, kui me oma lapsed hakkasid esitama küsimusi stiilis, et “aga kas vanasti kah televiisorid olemas olid” ja “Kui vanasti arvuteid ei olnud, mida siis vabal ajal üldse tehti?”. Siis saime aru, et on aeg küps tutvustada seda, kuidas kunagi elati ja oldi. Nii suur külastajate arv ületas meie ootusi“.

Meeskonnas oli 7 inimest (Katrin Sipelgas, Janeli Jallai, Erki Laur, Kristjan Luts, Tarmo Männard, Tanel Soosaar, Kaido Pähn). Asjade kokkuotsimine ja lugude kirjutamine võttis aega üle aasta. Korraldajate sõnul on tagasisidest enamus olnud rõõmus äratundmine aga sekka ka karmimaid noote.” Meile on ette heidetud, et me mõnitame selle näitusega tol ajal elanud inimesi. Aga seda me kindlasti ei tee, sest oleme ju isegi osaks neist, püüdes edasi anda toonast absurdihõngulist õhustikku,“ ütles Männard.

Kõige populaarsem eksponaat on autentse sisustusega nõukaaegne kolmetoaline korter, kus isegi tolleaegne lõhn sees. Viktoria Toompere: „Põnev on teada, et selle näituse korteris filmiti kuu aja eest Arvo Pärdi dokumentaalfilmi taustaplaani, kuna suur tuba on väga sarna-ne helilooja nõukaaegsele korterile ja nädal tagasi filmiti selles Tommy Cashi muusikavi-deot, filmimas on käinud ka Nukuteater“. Iga eksponaadi juures on äratundmisrõõmu neile, kes selles ajas elanud ja lõbusad lood neile, kes seda aega ei isiklikult ei tea.

Üks põnevamaid eksponaate on 1968. aastal iseehitatud auto. Kuna see oli väljanägemiselt “nii import”, peeti seda Venemaa avarustes korduvalt kinni, sest Nõukogudemaal oli palju paiku, kuhu välismaalased sattuda ei tohtinud. „Minule isiklikult on südamelähedaseim “Družba” sae mootoriga varustatud tõukekelk. See on täiesti töötav mudel, millega veel eel-misel talvel 40 km/h kiirusega lumistel metsateedel lustisime,“ rääkis Männard.

Pärast 14. oktoobrit võetakse näitus teletorni galeriist maha.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *