1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Telliskivi Loomelinnakus avatakse Valgevene protestikunsti pop-up näitus
Telliskivi Loomelinnakus avatakse Valgevene protestikunsti pop-up näitus

Telliskivi Loomelinnakus avatakse Valgevene protestikunsti pop-up näitus

20. novembril kell 18.00 avatakse Telliskivi Loomelinnaku õuealal Valgevene protestikunsti pop-up näitus „Valgevene. Protest. Kunst“. Eksponeeritud on Valgevene kunstnike illustratsioonid, mis on saanud tõuke riigis toimuvatest protestidest ja kohaliku rahva võitlusest inimõiguste eest.

Kaasaegne protestikunst

Näituse „Valgevene. Protest. Kunst“ eesmärk on tutvustada kaasaegset Valgevene protestikunsti, juhtida tähelepanu Valgevene protestide rahumeelsele iseloomule ja sellele vastanduvale võimude poolsele vägivallale ning otsida solidaarsust Eestis elavate inimeste seas. Loomelinnaku välialal eksponeeritud väljapanekul on esindatud 11 teost neljalt kunstnikult.

Valgevenelased on juba üle kolme kuu rahumeelselt protestinud riigis korda saadetud vägivalla vastu. Nõutakse sõnavabadust, poliitvangide vabastamist ja repressioonide lõpetamist, aga ka iseennast presidendiks kuulutanud Aleksandr Lukašenka tagasiastumist. Streigiga on ühinenud märkimisväärne osa ühiskonnast: töölised, arstid, kultuuritegelased ja sportlased.

Tänavatel on lisaks “noortele ja vihastele” ka pensionärid, puuetega inimesed ja mitmed teised sotsiaalsed grupid. Rahulikke proteste suruvad võimud maha vägivallaga, kasutades nii veekahurite, pisargaasi, valgusmüra granaate ja teisi jõulisi meetodeid. Miilitsa jaoskondades pekstakse ja piinatakse inimesi ning kohtud annavad välja ebaseaduslikke süüdistusakte.

Seinamaaling Telliskivi Loomelinnakus

Valgevenest ja kogu maailmast pärit kunstnikud on loonud sadu illustratsioone inspireerituna protestidest ja Valgevene rahva vaimu vankumatusest. Üks osa töödest on väljas ka Telliskivi Loomelinnakus, kuhu kuu aega tagasi loodi seinamaaling, mis kujutab kahte DJ-d: Kirill Galanovit ja Vladislav Sokolovskyt, kes panid käima üritusel, mida võimud korraldasid presidendivalimiste eelsel päeval, väljuhäälditest Viktor Zoi lugu “Peremen” (“Muutus”). Rokkansambli Kino laul on kujunenud Valgevene protestivate inimeste võitluslauluks ja kahest DJ-st, kes kandsid oma teo eest 15 päeva vanglakaristust, on saanud protesti sümbol.  Sama grafiti on tekkinud ka ühte Minski kortermajade hoovi (tuntud kui “Muutuste väljak”), mujale Valgevenes ja ka välismaale, näiteks Belgiasse.
Näitus „Valgevene. Protest. Kunst“ tutvustab protestikunsti valgevene kunstnikelt illustraatoritelt Olga Balai (Rumadelima), Sykhodz, Ekaterina Zagarodniaya (Cactuss.art) ja Iryna Žydkova (Allkimiya). Kõik teosed on näituse jaoks annetatud kunstnike poolt solidaarsuse märgiks.

Reedel, 20. novembril kell 18.00 toimuva näituse avamise raames räägivad väljapaneku korraldajad lähemalt eksponeeritud teostest ja nende autoritest.

Näitus on valminud MTÜ Valgevene maja toetusel. Näitus on üleval Telliskivi Loomelinnaku välialal (IDA raadio vastas) ning jääb avatuks kuni 3. detsembrini 2020.

Head Uudised GoodNews