Home Eesti elu TONDIPOISTE AUSAMMAS I Langenud Eesti ohvitseride memoriaalile endise Tondi sõjakooli territooriumil lisati 26 nime
TONDIPOISTE AUSAMMAS I Langenud Eesti ohvitseride memoriaalile endise Tondi sõjakooli territooriumil lisati 26 nime

TONDIPOISTE AUSAMMAS I Langenud Eesti ohvitseride memoriaalile endise Tondi sõjakooli territooriumil lisati 26 nime

Langenud Eesti ohvitseride memoriaalile, mis asub Tallinnas Kristiine linnaosas, endise Tondi sõjakooli territooriumil, lisati taasiseseisvuspäeva eel 26 varasemalt teadmata olnud nime.

„Alates 1920. aasta maist kuni 1940. aasta juunini tegutsesid Tondi tänava kasarmulinnakus Eesti Vabariigi Kõrgem Sõjakool, Sõjaväe tehnikakool ja Lahingukool. Kahe aastakümne jooksul lõpetasid selle praktiliselt kõik 1940. aasta juunipöörde ajal teenistuses olnud kaadri- ja reservohvitserid,“ ütles Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe ja lisas, et Tondipoiste ausammas taasavati 2009. aastal ning nüüdseks nimedega veelgi täienenud Tondi Sõjakooli memoriaal valmis kümme aastat hiljem.

MTÜ Tondi Sõjakooli Ajalooklubi juhatuse liige kolonelleleitnant Jaak Haud sõnas, et memoriaalil nimetatud Eesti sõjakoolis õppinud ohvitserid kaotasid oma elu ebaõiglaselt vara nii II maailmasõja lahingutes kui ka Vene ja Saksa okupatsioonijõudude repressioonides.

„Sõjandustraditsiooni kohaselt on igal sõjakoolil oma memoriaal, kus langenutele au anda ja selline mälestuskoht on nüüdseks olemas ka Tondil. Ajalugu uurides lisandus uusi ohvitsere, kes on nüüdseks samuti jäädvustatud“, sõnas Haud.

Koos värskelt lisatud 26 isiku nimega sisaldab Tondi sõjakooli memoriaal hetkel 2129 hukkunud Eesti ohvitseri nime. Mälestuspaik avati 2019. aastal.

1. lpn Avo Anton,

Tõnis

28.11.1912

Järve vald, Virumaa

 
2. vänrik Karl Ehand,

Aleksander

08.10.1922

Väätsa vald

3. ltn Ilmar HERBST,

Arnold

29.09.1917

Tartu

 
4. aspirant Heino Härmat,

Johannes

20.08.1916

Narva

 
5. n-ltn Artur Jalakas,

Madis

02.12.1902

Anija vald

6. lipnik Raimo(u)nd Karing,

Kristjan

3.5.1900

Jõelähtme vald

7. lipnik Mart(in) Järvalt,

Karl

24.02.1918

Käru, Järvamaa

8. n-ltn Artur Kittus,

G(K)ustav

03.09.1905

Koiola vald, Võrumaa

9. n-ltn Aleksander Koppel,

Aleksander

31.05.1906

Tõstamaa vald Pärnumaa

10. ltn Aleksander Kuura,

Georg

12.02.1890

Tõstamaa vald, Pärnumaa

 
11. kpt Artur Laurson

Martin

06.06.1893

Tartu

 
12. lpn Karl Erich Lepik,

Karl

15.12.1913

Tallinn

 
13. kpt Karl Johannes Lomp,

Jakob

17.03.1899

Põltsamaa

 
14. lpn Teet Lunts,

Tõnu ka Julius

2.12.1902,

Künka t, Jõgisoo k, Nõmmküla, Järvamaa

 
15. ltn

 

Jaan Merilai,

Jaan

01.10.1895,

Tänassilma, Viljandimaa,

 
16. kpt Hendrik Mets,

Tõnis,

22.07.1894

Lihula vald, Läänemaa

 
17. lpn

 

Aleksander Raag,

Abel

19.05.1907

Tudulinn, Virumaa

 
18. lpn Lembit Sari,

Arnold

31.05.1917

Tallinn

 
19. kol Johannes Siir,

Hans

11.5.1889

Kolga, Märjamaa

 
20. kol

 

Nikolai Stahl,

Arkadi

31.10.1889

Poltaava

 
21. ltn Arnold Suurthal, Hans 05.08.1895

Tallinn

 
22. lpn Juhan Tam(m)salu,

Jakov

18.4.1904

Tuhalaane vald, Viljandimaa

 
23. lpn Johannes Teras, Jaan 23.01.1904

Põltsamaa v.

 
24. lpn Art(h)urTimusk, Karl p 22.03.1903

Kavastu v, Tartumaa

 
25. lpn Elmar Vilumäe, Eduard p 08.07.1919

Peningi vald, Harjumaa

 
26. lpn Richard Värav,

Andres Eduard

10.07.1912

Jõelähtme vald, Harjumaa