Home Kultuur Muusika TÕNU NAISSOO 70 I Džässiäss annab täna kontserdi ajaloomuuseumi näituse raames
TÕNU NAISSOO 70 I Džässiäss annab täna kontserdi ajaloomuuseumi näituse raames

TÕNU NAISSOO 70 I Džässiäss annab täna kontserdi ajaloomuuseumi näituse raames

Eesti džässi grand old man, väga noores eas Eesti esimese džässalbumi välja andnud Tõnu Naissoo esineb oma Acoustic Trioga 10. juunil kell 19 Maarjamäe Mõisatallis.

Naissoo annab kontserdi Eesti Ajaloomuuseumi näituse „Jazz Idealism 1967″ raames. Kontserdile eelneb kell 18:15 näituse tutvustus.

Näituse keskmes on 1967. aasta Tallinna džässifestivalil osalenud inimesed, kelle jaoks džäss oli maailmavaade, aade ja elustiil ning nende eetika ja eneseteostuse alus. Osalenute mõttekäigud kutsuvad kaasa audiovisuaalsele rännakule, kus ajaloo taustal ärgitatakse esitama küsimusi idealismi ja tegelikkuse ning võimu ja vaimu suhete ajatutel teemadel. Näitus tugineb muusikaajaloolase Heli Reimanni festivaliteemalise uurimistöö käigus kogutud materjalidele. Festivalist on ilmumas raamat „Tallinn ’67 Jazz Festival: Myths and Memories”.

16-aastasena Tallinn-1967 festivalil debüteerinud Naissoo oli siinmail esimene, kes kasutas džässmuusikas süntesaatorit. Tema moodsa helikeelega deep jazz oleks võinud vabalt vallutada kogu maailma, kui vaid raudsed piirid poleks seda takistanud. Naissoo on mänginud eri stiilides džässi nii sooloartistina kui ka erinevate partnerite ja ansamblitega Eestis ja laias maailmas. Viimasel ajal on ta esinenud Moskvas ja Peterburis soolopianistina ja koos Venemaa džässmuusikutega. Tõnu Naissoo on andnud välja 20 sooloplaati, enamasti Jaapanis, aga ka Venemaal. Acoustic Trio koos Taavo Remmeli ja Ahto Abneriga on esinenud korduvalt Jaapanis, kus on toimunud viis trio minituuri.

Tänavu 70. juubelit tähistav Tõnu Naissoo on küll legendaarne džässpianist, kuid valdab suurepäraselt ka elektrilisi klahvpille, süntesaatoreid ja hammondorelit ning on ka tegevhelilooja. Ta on peamiselt kirjutanud filmi- ja teatrimuusikat, kuid samuti arvukalt muusikat džässansamblitele- ja orkestritele, koorilaule ja kammermuusikat.

9. juunil otsustas Tallinna linnavalitsus anda talle 2021. aasta Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia.