1. Avaleht
  2. Tunnustus
  3. Tunnusta siseturvalisuse vabatahtlikke ja nende toetajaid – Eesti turvalisus algab kogukondadest
Tunnusta siseturvalisuse vabatahtlikke ja nende toetajaid – Eesti turvalisus algab kogukondadest

Tunnusta siseturvalisuse vabatahtlikke ja nende toetajaid – Eesti turvalisus algab kogukondadest

Siseministeerium kutsub üles märkama ja tunnustama siseturvalisuse vabatahtlike rühmi ning nende toetajaid, kes oma pühendumuse ja panusega aitavad muuta Eesti turvalisemaks paigaks. Kandidaate saavad esitada Siseministeeriumi kodulehel kõik Eesti inimesed ja organisatsioonid kuni 19. märtsini.

Vabatahtlikud Islandil
Foto: Päästeliit / Hendrik Tali

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul arvatakse mõnikord, et meie turvatunnet tagavad ainult kutselised päästjad, politseinikud ja Häirekeskuse töötajad, aga tegelikult on ka vabatahtlike panusel ülimalt oluline roll. “Iga inimene saab vabatahtlikuna moel või teisel meie ühisesse turvatundesse panustada – olgu abipolitseiniku, vabatahtliku päästja-merepäästja, riigiinfo telefoni 1247 operaatori või naabrivalve liikmena. Tuhanded inimesed üle Eesti panustavad oma töö, pere ja muude harrastuste kõrvalt, et meie ühiskond, kogukonnad ja kodukant oleksid turvalisemad. Nende inimeste pühendumuse ja panuse väärtustamiseks tunnustamegi juba 15ndat aastat vabatahtlike rühmi. Täname nii inimesi, ettevõtteid, asutusi kui ka ühinguid, kes vabatahtlike või nende toetajatena meie riigi turvalisusesse panustavad,” ütles siseminister Läänemets.

Tuhanded inimesed üle Eesti panustavad oma töö, pere ja muude harrastuste kõrvalt, et meie ühiskond, kogukonnad ja kodukant oleksid turvalisemad.

Siseministri sõnul Eesti inimesed teadvustavad ja mõistavad oma panust ning rolli turvalisuse hoidmisel. Möödunud aastal läbiviidud Siseturvalisuse uuringu andmetel on iga neljas eestlane vabatahtlikuna turvalisust loonud. Elanike usaldus siseturvalisuse vabatahtlike organisatsioonide ja nende liikmete suhtes on aastaid püsinud väga kõrge. Kasvanud on ka inimeste valmisolek vabatahtlike turvalisust tagavate organisatsioonidega liitumiseks. “Eestit peab elamiseks turvaliseks riigiks pea 90% elanikest. Eesti elanikud elavad ühes maailma turvalisimas riigis osalt just seepärast, et me mõistame ühist vastutust nii iseenda, oma pere kui ka kodukoha turvalisuse tagamisel,“ lisas Läänemets.

Eesti elanikud elavad ühes maailma turvalisimas riigis osalt just seepärast, et me mõistame ühist vastutust nii iseenda, oma pere kui ka kodukoha turvalisuse tagamisel.

Kandidaate oodatakse seitsmes kategoorias:

  • Aasta vabatahtlik päästekomando või reservpäästerühm
  • Aasta vabatahtlik merepäästeühing
  • Aasta abipolitseinike rühm
  • Aasta naabrivalve piirkond
  • Aasta siseturvalisuse vabatahtlike toetaja
  • Aasta vabatahtlike tugisammas
  • Aasta uuendaja
  • Kuidas esitada kandidaate? Kandidaate saab esitada kuni 19. märtsini Siseministeeriumi kodulehel oleval vormil. Samal leheküljel on võimalik tutvuda ka varasemate tunnustuse saajatega.

Laekunud ettepanekute seast valib hindamiskomisjon välja kuni kümme silmapaistvat füüsilist või juriidilist isikut ja neli vabatahtlike rühma, kes on viimase aasta jooksul andnud märkimisväärse panuse siseturvalisuse valdkonna vabatahtlikkuse edendamisse ja toetamisse. Lisaks vabatahtlikele rühmadele tunnustatakse ka ühte inimest vabatahtlike tugisamba ja ühte uuendaja tiitliga.

Foto: Freepik

Tunnustatavad tehakse teatavaks hiljemalt aprilli lõpuks ning auhinnad antakse üle Siseministeeriumi tänukülastuste käigus.

2024. aastal pälvisid tunnustuse järgmised vabatahtlike rühmad:

  • Aasta vabatahtlik päästekomando – Saue Vabatahtlik Tuletõrjeühing MTÜ
  • Aasta abipolitseinike rühm – Jõhvi politseijaoskonna abipolitseinike rühm
  • Aasta parim naabrivalve piirkond – Obinitsa Naabrivalve sektor
  • Aasta parim vabatahtlik merepäästeühing – Hiiumaa Vabatahtlik Merepääste Selts
  • Vabatahtlike päästjate toetaja aunimetuse said – Jõelähtme vald, Elva vald, Andres Puusepp
  • Vabatahtlike merepäästjate toetaja aunimetuse sai – Jaan Manitski
  • Vabatahtlike päästjate ja merepäästjate toetaja aunimetuse said – ERGO Insurance SE ja Kuku Raadio
  • Aasta uuendaja aunimetuse sai – Hendrik Veenpere Päästeametist
  • Aasta vabatahtlike tugisamba aunimetuse sai – Gert Teder.
  • Vabatahtlike panus on märkimisväärne. Eestis on pea 3000 vabatahtlikku päästjat, umbes 1230 abipolitseinikku ning üle 750 vabatahtliku merepäästja.

Lisaks on Häirekeskuse tegevustesse kaasatud umbes 150 vabatahtlikku ning Naabrivalvega on liitunud üle 10 500 majapidamise 600 erinevas paigas üle Eesti. Need numbrid näitavad, kui suur on vabatahtlike roll meie turvalisuse tagamisel ning nende panuse tunnustamine on väga oluline.