1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. TUNNUSTUS I Selgusid tänavused Tallinna ettevõtlusauhindade võitjad
TUNNUSTUS I Selgusid tänavused Tallinna ettevõtlusauhindade võitjad

TUNNUSTUS I Selgusid tänavused Tallinna ettevõtlusauhindade võitjad

Täna tunnustati Tallinna Ettevõtluspäeva kulminatsioonina ettevõtlustegusid seitsmes kategoorias: ettevõtlust või turismi soosiv kinnisvara arendusprojekt, ettevõtete vaheline koostööprojekt, alustav ettevõte, turismitegu, töökohtade looja, vastutustundlik ettevõte ja tulevikuidee.

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu sõnul on 2020. aasta esitanud kogu ettevõtlusmaastikule parajalt väljakutseid ja pannud nii mõnegi organisatsiooni keerulisesse seisu. „Seda enam on hea meel näha, kuidas piirangud on käivitanud loovuse ning pannud ettevõtted tegutsema ja uusi lahendusi otsima. Näen, et Tallinna ettevõtted on südikad, uuendusmeelsed ja koostöövalmid ning kui vaja, siis leitakse nupukaid viise, kuidas raske aeg üle elada ja enda kasuks pöörata,” tunnustas Riisalu kõiki nominente.

Auhinnaväärilise koha pälvinud organisatsioonide seas leidus nii vanu tegijaid kui ka uusi iduettevõtteid, väärikaid teadusasutusi ja globaalse haardega ettevõtteid.

Nominendid ja võitjad

Auhinnaga „Arendusprojekt 2020“ tunnustati Lurichi maja, mille arendaja on Mainor Ülemiste AS. Tegu on arendusega, mis toob Balti- ja Põhjamaade suurimasse targa äri linnakusse ka esimesed targad kodud. Lurichi maja koosneb 13-korruselisest kortertornist, 8-korruselisest bürootornist ning neid toetavast madalamast osast. Maja pindala on kokku 41 000 ruutmeetrit ja ehitise kogumaksumus oli 31 miljonit eurot. Kogu arendus paistab silma innovaatiliste lahenduste poolest – näiteks saab avada uksi ja tellida teenuseid soovi korral kasvõi nahaaluse kiibi abil.

Tiitli „Koostööprojekt 2020“ pälvis mitme ettevõtte koostöös valminud terviklik ning turvaline hübriid- ja virtuaalürituste lahendus Global Virtual Solutions, mille peamised partnerid on Marketing Communication Alliance OÜ, SA Tallinna Kultuurikatel ja Eventech OÜ. Global Virtual Solutions on ainulaadne viis tuua kokku esinejad ja osalejad üle kogu maailma tingimustes, kus inimeste liikumine on piiratud ning otsekontakt keelatud. Projekt pakub virtuaalturistile terviklikku teenust küberturvalisusest kuni võrguinseneeriani, võimaldades luua meeldejäävaid ja ainulaadseid sündmuseid, mis köidavad ja mõjuvad realistlikult.

Särav startija 2020 on keerulistele tarkvara erilahendustele keskendunud arendusettevõte SRINI OÜ. Hoolimata väiksusest, konkureerib ettevõte kõrgeimal tasemel suurte ja tunnustatud tegijate kõrval. Ettevõtte visioon on luua õhuke ning juhtide- ja bürokraatiavaba organisatsioon, mis võimaldab maksta töötajatele väärilist tasu. 30% kasumist jaotatakse kõigi töötajate vahel, tõstes seeläbi organisatsiooni töötajates omanikutunnet.

Auhinna „Turismitegu 2020“ sai muuseum-külastuskeskus Paks Margareeta (esitaja Sihtasutus Eesti Meremuuseum). Eesti Meremuuseumi uus ekspositsioon Paksus Margareetas eristub kutsuva ülesehituse ja moodsate esitlusviiside poolest. Renoveeritud ajalooline 500 aasta vanune suurtükitorn ja selle abihooned moodustavad tervikliku muuseumi-külastuskeskuse, mille tähteksponaat on maailmas unikaalne 700-aastane koge. UNESCO maailmapärandisse kuuluva Tallinna vanalinna ühe ainulaadsema objekti, Paksu Margareeta hoonekompleksi tegelik potentsiaal olulise maamärgina tuleb linnapildis selgelt esile.

Töökohtade looja 2020 on Bolt Technology OÜ, kus aastaga loodi ligi 200 töökohta Tallinnas ja üle 550 töökoha mujal maailmas. Bolt on Euroopa juhtiv transpordiplatvorm, mille eesmärk on muuta linnatransport taskukohasemaks, mugavamaks ja vastutustundlikumaks. Boltil on enam kui 30 miljonit kasutajat enam kui 35 riigis Euroopas ja Aafrikas. Bolti teenused ulatuvad sõidujagamisest mikromobiilsuse, elektritõukerataste ja elektrijalgratastega kuni toidu ja pakkide kohaletoimetamiseni. Kõik Bolti sõidud Euroopas on osana Bolt Green Planist 100% süsinikuneutraalsed, millega on ettevõte võtnud pikaajalise kohustuse vähendada oma ökoloogilist jalajälge. Kuigi koroonakriis mõjus ka Boltile raskelt, ei koondatud selle tõttu ettevõttest ühtegi töötajat.

Auhindade võitjad

Tiitli „Vastutustundlik ettevõtja 2020“ sai Leib Restoran OÜ, kes toob ausad maitsed talust taldrikule ja on tänapäevase Eesti köögi eestvedaja. Leiva eesotsas on kokk Janno Lepik ja sommeljee Kristjan Peäske, kes panustavad iga päev ka kogu restoranisektori arengusse. Peale põhitegevuse toetavad nad heategevuslikke algatusi, nagu SOS Lasteküla, ja on SA Hille Tänavsuu Vähiravifond Kingitud Elu püsiannetajad. Erilist tunnustust väärib Kristjan Peäske algatatud projekt „Lapsed söönuks”, mis on kolme aastaga kogunud Toidupanga toetuseks 100 000 eurot.

Tulevikulahendus 2020 on metallist päikesekatus. Roofit Solar Energy OÜ on välja arendanud elektrit tootvad monokristalsed päikeseelemendid, mis on nutikalt integreeritud traditsioonilise katusematerjali sisse. Tõhus ja tugev keskkonnasäästlik katusekattematerjal on materjaliteaduse ning innovatsiooni tulemus, mis muudab päikeseenergia inimestele kättesaadavamaks. Ettevõttes töötab 13 töötajat.

Peale seitsme põhikategooria anti ettevõtluspäeval koostöös Tallinna Tehnikaülikooli, Tallinna Ülikooli, Eesti Kunstiakadeemia ja sihtasutusega Eesti Rakenduskõrgkoolid üle ka eriauhinnad aasta parimatele rakenduslikele teadustöödele.

Rakenduslike teadustööde eriauhinna neljas kategoorias pälvisid:

  • parim teadustöö Tallinna Tehnikaülikoolis: Robotlaev NYMO, uurimustöö koosseisus Heigo Mõlder, Tanel Jalakas, Indrek Roasto, Taavi Möller;
  • parim teadustöö Tallinna Ülikoolis: C-vitamiini seerumi retseptiarendus, teadustöö täitjad Rando Tuvikene, Mari-Liis Leinus, Heidi Lees;
  • parim teadustöö Eesti Kunstiakadeemias: teenuseplatvorm BioTa ehk kohaloome biofiilses Tallinnas, teadustöö autor Triin Jürgens;
  • parim teadustöö Eesti Rakenduskõrgkoolides: Veskiposti arenduse 6 kv elektrivõrgu projekt, teadustöö autor Vaido Sooäär.

Ettevõtluskonkurss on osa igasügisesest Tallinna Ettevõtluspäevast, mis toimus tänavu 6. oktoobril. Ettevõtluspäeva eesmärk on väärtustada ja tunnustada ettevõtlust, julgustada häid ja hulljulgeid mõtteid realiseerima ning pakkuda uutele teadmistele võimalust kontaktvõrgustikku laiendada. Tallinna Ettevõtlusamet korraldas ettevõtluspäeva juba 17. korda, selle aasta läbiv teema oli „RE:start“.

Head Uudised GoodNews