1. Avaleht
  2. Ukraina rahva toetuseks
  3. UKRAINA VAJAB ABI KAITSEVÕIMEKUSE TUGEVDAMISEL I Liimets Balti ja Poola välisministrite kohtumisel: meie julgeoleku kindlustamiseks on vaja tugevdada NATO idatiiba
UKRAINA VAJAB ABI KAITSEVÕIMEKUSE TUGEVDAMISEL I Liimets Balti ja Poola välisministrite kohtumisel: meie julgeoleku kindlustamiseks on vaja tugevdada NATO idatiiba

UKRAINA VAJAB ABI KAITSEVÕIMEKUSE TUGEVDAMISEL I Liimets Balti ja Poola välisministrite kohtumisel: meie julgeoleku kindlustamiseks on vaja tugevdada NATO idatiiba

Välisminister Eva-Maria Liimets kohtus täna, 29. aprillil Riias Läti, Leedu ja Poola välisministriga, et arutada NATO välisministrite kohtumist Berliinis, eesmärke Madridi tippkohtumiseks ja Venemaa sõda Ukrainas.

Liimets rõhutas, et kuna julgeolekuolukord on muutunud kogu maailmas, on oluline, et Venemaa sõja mõju ja sellest tingitud ohud peegelduksid NATO uues strateegilises kontseptsioonis. „Arutasime täna Balti ja Poola kolleegidega, kuidas liikuda võimalikult kiiresti edasi NATO idatiiva tugevdamisega, sest vajame oma julgeoleku kindlustamiseks suuremat NATO kohaolu maal, merel ja taevas ning unustada ei tohi ka küberruumi,“ ütles välisminister.

Liimets tõi välja, et uue reaalsusega kohanedes on Eesti otsustanud tõsta oma kaitsekulutused järgmisel neljal aasta keskmiselt 2,5 protsendile SKP-st. „Energiasõltumatuse saavutamiseks loobub Eesti veel sel aastal Venemaa gaasi impordist ja lisaeelarvega kiirendame investeeringuid taastuvenergia lahendustesse. Eesti seisab ka selle eest, et Venemaa nafta- ja gaasiimporti tuleb piirata laiemalt ELi järgmise sanktsioonipaketiga, sest ostjatena saame otseselt mõjutada Venemaa sõja finantseerimist ja nende väljapressivaid samme liikmesriikide vastu, mida oleme viimasel ajal näinud,“ ütles Liimets.

Rääkides eesootavast Madridi tippkohtumisest, ütles välisminister, et Eesti jaoks on veel oluline üle kinnitada avatud ukse poliitika, ELi ja NATO koostöö süvendamine ning uute tehnoloogiate arendamine.

Välisministrid kinnitasid tänasel kohtumisel ka jätkuvat tugevat toetust Ukrainale, et aidata riigil sõda võita. „Ukraina vajab kiirelt abi oma kaitsevõimekuse tugevdamisel, eelkõige moodsamat relvastust, et taastada oma suveräänsus ja territoriaalne terviklikkus,“ ütles ta.