Avaleht Eesti elu ÜKS PUU! Pokumaal lastakse täna vette arhailine ühepuupaat
ÜKS PUU! Pokumaal lastakse täna vette arhailine ühepuupaat

ÜKS PUU! Pokumaal lastakse täna vette arhailine ühepuupaat

Meelis Kihulane ja Ruhi Foto: Nele Hendrikson
Meelis Kihulane ja ruhi
Foto: Nele Hendrikson

Sel suvel Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) toel käivitatud projekti „Üks puu“ tulemusena on valminud Pokumaal kõikide külastajate silme all traditsiooniline haavapuust veesõiduk – ruhi – mis lastakse vette täna, pärtlipäeval.

Puutöömeister Meelis Kihulane on läbi kogu suve meisterdanud Pokumaal, Padasoomäe aida ees, näituse “Üks puu” ettevalmistusena erinevaid tarbeesemeid. Eriline on selle ettevõtmise juures see, et kõik asjad valmivad kahest hiiglaslikust puutüvest: ühest lehtpuust (haavast) ja ühest okaspuust (kuusest).

Kõige suurem ja silmapaistvam ese, ümarpalgist tervikuna välja tahutud ruhi, on valminud haavapuust ning on 3 meetrit pikk ja kaalub toorena paarsada kg. Meelis Kihulane (alias Edev Eremiit): „Olen võtnud endale eesmärgiks hoida elus ja tutvustada rahvapärast puukäsitööd. Minu vaimne mentor ja inspiratsiooniallikas on olnud etnograaf Ants Viires, eeskujuks on sageli muuseumiesemed. Meistreid, kellelt õppida, kahjuks enam ei ole.“

Projekt „Üks puu“ kulmineerib terviknäituse avamisega juba novembris – alustatakse Võrus, kust näitus liigub juba teistesse linnadesse. Projektijuht Airi Hallik-Konnula: „Põnev on olnud koos meistriga avastada metsapuid kui indiviide. Mitte igast haavast ei saa paati ega igast kuusest kannelt. Aga kui see õige on leitud, võib mõneeurosest palgijupist saada hinnaline ja isikupärane tarbeese.“

Ruhja vettelaskmise pidu algab täna kell 16. Paati aitavad vette laulda Koidu Tähed. Lisaks toimub pärtlipäevale kohaselt lambapügamine ja lammastele leheliste tegemine ning aiasaaduste ost-müük-vahetus. Avatud on Padasoomäe pannkoogitare.

Sissepääs Pokumaa piletiga.

Augustis on Pokumaa avatud suvistel aegadel ehk iga päev kell 11-18, välja arvatud esmaspäeval. Alates septembrist oodatakse külastajaid nädalavahetuseti. Muudel aegadel võetakse vastu gruppe, kooliekskursioone ning pakutakse võimalust pidada koosolekuid või laste sünnipäevi.

Pokumaa tegevuse eesmärgiks on säilitada ja eksponeerida Edgar Valteri rikkalikku pärandit kunstniku ja loodusmehena ning selle kaudu tutvustada nii lastele, noortele kui täiskasvanutele loodust ning looduslähedast eluviisi.

Kommentaarid