1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Üle-eestiline digikoristuspäev 2025 sihib tänu era- ja avaliku sektori koostööle uusi rekordeid
Üle-eestiline digikoristuspäev 2025 sihib tänu era- ja avaliku sektori koostööle uusi rekordeid

Üle-eestiline digikoristuspäev 2025 sihib tänu era- ja avaliku sektori koostööle uusi rekordeid

31. jaanuaril 2025 toimub Eestis juba 7. korda suur üleriigiline Telia digikoristuspäev. Seekordne aktsioon tõotab tulla läbi aegade mastaapseim, kuna digikoristusse annab oma panuse ka avalik sektor eesotsas ministeeriumide ja IT-majadega ning erinevate asutustega. Era- ja avaliku sektori koostöö on oluline, sest meie kõigi ühine eesmärk on hoida üht ja ainukest planeeti tulevastele põlvkondadele. Koos tegutsedes saavutame suurema mõju kestlikuma ja puhtama maailma jaoks.

Nagu varemgi, kutsub Telia üles kõiki inimesi, ettevõtteid, riigiasutusi, koole ja organisatsioone digikoristusel aktiivselt osalema, et vähendada oma digitaalset jalajälge, vabastada erinevad seadmed ja IT-süsteemid kasututest failidest ning tagastada lausahtlitesse ja kapinurkadesse seisma jäänud digiseadmeid.

Foto: Freepik

Digikoristuse üks eesmärk on vähendada digiprügi hulka, mille alla käivad kõikvõimalikud vanad failid, dokumendid, pildid ja videod, mis on jäänud seisma inimeste ja ettevõtete seadmetesse ning infosüsteemidesse. Mida rohkem suudame sellist sisu kustutada, seda enam vabastame vajalikku salvestusruumi ning seda väiksem on ka meie kõigi digitaalne jalajälg.

Digikoristuse üks eesmärk on vähendada digiprügi hulka, mille alla käivad kõikvõimalikud vanad failid, dokumendid, pildid ja videod, mis on jäänud seisma inimeste ja ettevõtete seadmetesse ning infosüsteemidesse.

Teine suurem fookus on aga vanade elektroonikaseadmete tagastamisel. Paljudel inimestel on kapinurkadesse ja sahtlipõhjadesse seisma jäänud vanu mobiiltelefone ja muid elektroonikaseadmeid, mis on mõistlik suunata kas uuele ringile või ümbertöötlemisele. Kasutuna seisvate seadmete kogumine aitab kaasa ringmajandusele ja materjalide taaskasutusele ning võimaldab anda vanade seadmetele uue elu.

Paljudel inimestel on kapinurkadesse ja sahtlipõhjadesse seisma jäänud vanu mobiiltelefone ja muid elektroonikaseadmeid, mis on mõistlik suunata kas uuele ringile või ümbertöötlemisele.

Telia juhatuse esimehe Holger Haljandi sõnul on digikoristuspäev püstitanud igal aastal nii osalejate arvult kui digikoristuse mõõtmetelt uusi rekordeid ning erandiks pole ka 2025. aasta.

Foto: Freepik

„See, kuidas inimesed ja ettevõtted on aasta-aastalt järjest aktiivsemalt digikoristusega kaasa tulnud, on muljetavaldav ning näitab, et järjest enam läheb ühiskonnas korda digitaalse jalajälje vähendamine. Meil on kujunenud välja suurepärane koostöö Rohelise Kooli võrgustikuga, mille kaudu osaleb digikoristuses ca 10 000 õpilast ja 180 õppeasutust. 2024. aastal võttis digikoristuse aktsiooni eriti tõsiselt ette Eesti Kaitsevägi, kes kustutas oma IT-süsteemidest ja seadmetest ligemale 40 terabaidi (TB) ulatuses digikeltsa. 2025. aasta digikoristuse muudab aga eriliseks see, et aktsiooniga liituvad mitmed ministeeriumid ja riigiametid, kellel on potentsiaali viia üle-eestilise digikoristuse mõõdetavad tulemused uutesse kõrgustesse,“ märkis Haljand.

See, kuidas inimesed ja ettevõtted on aasta-aastalt järjest aktiivsemalt digikoristusega kaasa tulnud, on muljetavaldav ning näitab, et järjest enam läheb ühiskonnas korda digitaalse jalajälje vähendamine.

Eesti Kaitsevägi plaanib ka 2025. aastal digikoristuse aktsioonist osa võtta.

„Kaitseväe jaoks on digikoristus väga oluline, sest me ei saa oma igapäevatöös ja eelkõige otsustusprotsessides lubada halvakvaliteedilist või raskesti leitavat informatsiooni, eriti kriisiolukordades,“ rääkis Kaitseväe teabehaldusjuht Meelis Morell. Ta lisas, et samuti peab Kaitseväes olema valmis tegutsema piiratud ressurssidega (nt võrgu-/serveriressurss), mistõttu tuleb digitaalset informatsiooni pidevalt optimeerida ning digiprügi vähendada miinimumini.

Foto: Freepik

2024. aasta algul suurema digikoristuse ette võtnud Kaitsevägi likvideeris kampaania käigus erinevatelt arvutiketastelt kokku 38,2 terabaiti digikeltsa. Morelli sõnul näitab Kaitseväe kogemus, et parima tulemuse tagab see, kui digiprügi likvideerimisega tegeletakse süstemaatiliselt ka kampaaniavälisel ajal

2024. aasta algul suurema digikoristuse ette võtnud Kaitsevägi likvideeris kampaania käigus erinevatelt arvutiketastelt kokku 38,2 terabaiti digikeltsa.

Telia digikoristuspäev 2025 osalejate ring on võrreldes eelnevate aastatega märkimisväärselt kasvanud ning sel korral annavad digiprügi koristamisele oma panuse näiteks ka Roheline kool, Green IT, Eesti Kaitsevägi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Välisministeerium, Sotsiaalministeerium, Siseministeerium, Justiitsministeerium, Eesti Töötukassa, Rahandusministeerium, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS), Keskkonnaministeeriumi Infotehnoloogiakeskus ning mitmed teised riigiasutused.

Selleks, et eraisiku, asutuse või ettevõttena digikoristusest osa võtta, saab end kirja panna Telia digikoristuspäeva veebilehel.

Kõigi registreerunud digikoristajate ja vanade seadmete tagastajate vahel loosib Telia välja Apple’i uuskasutatud seadmetest (MacBook Air, iPhone 13 Pro, Apple Watch SE) koosneva komplekti enam kui 1000€ väärtuses.

Joanna Koovit Head sõnad on inimese hingele tõeline palsam. Uudiseid on igasuguseid, aga head on just need, mis panevad silma särama, annavad lootust ning kannavad sind julgelt edasi – teades, et headus on päriselt maailmas olemas! Hea sõna muudab maailma.