Home Ukraina rahva toetuseks Üleskutse: jaga oma lugu, kuidas oled aidanud Ukraina sõjapõgenikke!
Üleskutse: jaga oma lugu, kuidas oled aidanud Ukraina sõjapõgenikke!

Üleskutse: jaga oma lugu, kuidas oled aidanud Ukraina sõjapõgenikke!

Sotsiaalministeerium, sotsiaalkindlustusamet ja Eesti Rahva Muuseum kutsuvad kõiki eestimaalasi jagama veebilehel rahvalood.ee lugusid sellest, kuidas on abistatud Ukraina sõjapõgenikke. See on kummardus kõigile Ukraina sõpradele, vabatahtlikele ja ühtlasi meenutus, et panustades Ukraina sõjapõgenike abistamisse aitame Ukrainal võita sõda.

  • Oodatud on lood näiteks Eesti elu-olu ja e-teenuste tutvustamisest, elukoha otsingutest ja sisustamisest, abistamisest töökoha leidmisel, Ukrainast oma töötaja pere päästmisest, Ukraina lastele vabaaja tegevuste korraldamisest, vabatahtlikuna mõnes vastuvõtukeskuses töötamisest, annetuste kogumisest, kontsertide või muude heategevusürituste korraldamisest jne. Väga oodatud on ka põgenike endi lood Eestis kohatud abikätest. Abistamise võimalusi on väga palju ja kõik lood on teretulnud!
  • Lugude kogumine toimub 23. juunist 20. augustini ehk võidupühast taasiseseisvumispäevani.

“Võidupühal saame öelda suur aitäh kõigile neile, kes on leidnud viisi abistada Ukraina riiki ja tema relvajõude, samuti Ukraina inimesi nii nende koduriigis kui siin paguluses. Meie kõigi panus on olnud silmapaistev. Vabadus ei ole iseenesestmõistetav –  okupatsiooni aastad olid Eestil ja Ukrainal ühtviisi rasked. Täna, kui eestimaalased saavad tähistada võidupüha, võitlevad ukrainlased oma vabaduse eest, ent see on ka meie ja kogu läänemaailma võitlus demokraatia eest, kus rindejoont hoiab vapralt Ukraina. Meie tugi nii sõjaliselt, välissuhtluses kui ka siin kodus Ukraina sõjapõgenikke toetades on hindamatu,“ ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

„Eesti inimeste lugude kogumisega alustamine just võidupühal on sümboolne, toetamaks Ukraina rahva võitlust ebaõigluse üle. Lugude kogumisele punkti panek taasiseseisvumispäeval loob silla oluliste ajaloosündmuste vahel. Oleme ühiselt pakkunud sõjapõgenikele abi ja seda head abistamise tunnet tuleb hoida, sest abistamise maraton ei ole veel läbi,“ sõnas sotsiaalkindlustusameti peadirektori kohusetäitja Jako Salla.

Eesti Rahva Muuseum on Ukraina põgenikke aidanud mitmel viisil. “Pakume oma Raadi mõisa külaliskorteris peatuspaika ühele Ukraina perele. Oleme kogunud muuseumikülastajatelt annetusi ning andnud need üle Eesti Punasele Ristile ja Slava Ukraini! MTÜle. Ja muidugi võõrustame sõjapõgenikke oma näitustel tasuta ja pakume neile, kes pikemalt siia jäävad ka Eesti kultuuri lühikursuseid,” sõnas ERMi direktor Kertu Saks. “Kutsume üles kõiki organisatsioone oma abistamislugu kirja panema, et oma kogemusi jagada. Meil kõigil on võimalus olla toeks.”

ERMi püsinäitusel “Kohtumised” ja raamatukogus on võimalik tutvuda Ukraina-teemaliste ajutiste väljapanekutega.

  • Ukraina sõprade lugude kogumiseks on avatud Eesti Rahva Muusemi veebileht www.rahvalood.ee, kuhu on oodatud kirjeldused, fotod, videod ning helifailid lugudega sellest, kuidas on eestimaalased pakkunud abi Ukraina sõjapõgenikele. Väga oodatud on kindlasti pildid, et neist hiljem näitus korraldada.
  • Kõikide lugude saatjate vahel loositakse välja elamuslikke kingitusi, nt perepääsmed Eesti Rahva Muuseumisse, pääsmed Fotografiskasse, Eestis puhkamisega seotud paketid, Ukraina toetuspusad ning ka eriauhinnad riigiasutustelt, kes on Ukraina sõjapõgenike abistamisse panustanud.