Avaleht Eesti elu UUS HOOAEG I „Kättemaks“ ja „Möirg“ avavad Voronja seitsmenda suvehooaja
UUS HOOAEG I „Kättemaks“ ja „Möirg“ avavad Voronja seitsmenda suvehooaja

UUS HOOAEG I „Kättemaks“ ja „Möirg“ avavad Voronja seitsmenda suvehooaja

Laupäeval, 20. juunil, avaneb Voronja galerii seitsmes suvehooaeg. Paadikuuris saab näha kirjanik Vahur Afanasjevi kureeritud näitust „Kättemaks. Mесть. Revenge.“ ja saunamajas fotograaf Terje Taltsi näitust „Möirg“.

„Kättemaks on loomulik ja levinud nähtus. Järelikult võib see olla vajalik, ehkki ma pole nii tark, et öelda, milleks nimelt. Jätan selle üle mõlgutamise vaataja ülesandeks,“ kutsub Vahur Afanasjev kõiki näitust vaatama ja kaasa mõtlema.

Vahur Afanasjev

Kuraatori sõnul on kättemaks nagu teekond, mis võib kesta põlvest põlve, külade ja rahvaste vahel, olla poliitiline ja kultuuriline nähtus. Enamasti jääb kättemaks plaaniks või muutub tundmatuseni – näiteks muutub hobiks, mis annab valgust õela naabri halli argipäeva. Vahel pöördub kättemaks ahela käivitaja vastu. Kohutav kättemaks võib kulmineeruda katarsisega või muutuda läbipaistvaks nagu klaas.

Kättemaksu teemat avavad näitusel Liisi Örd, Johanna Mudist, Sten-Ingvar Lainjärv, Toomas Kuusing, Evelin Zolotko, Jevgeni Zolotko, Rait Prääts ja Jüri Arrak. Kunstnikuna teeb näitusel debüüdi ka Vahur Afanasjev ise. Lisaks hõlmab kõiki ruume Rainer Jancise heliinstallatsioon. Näituse valgustas välja Taavi Toom.

Saunamajas on avatud fantaasiafotograafi Terje Taltsi kuuma- ja leilikindel fotonäitus „Möirg“. „Näitus on valminud, mõeldes põhjamaiselt mehisele ja looduslähedasele, kaduvale karusele mees-liigile,“ avab autor näituse tagamaid ning lisab „Fotod markeerivad mehelikkust, julgust, naturaalsust ja huumorit ning näitusekoht on valitud toetamaks just sedasama ürgset ja mehist sõnumit“.

Näitused „Kättemaks. Mесть. Revenge.“ ja „Möirg“ on avatud kuni 30. augustini, kolmapäevast pühapäevani, kell 12-18. Galerii pilet 2 eurot. Lastele tasuta.

Voronja galerii alustas Peipsiveerel näitustega 2014. aastal. Alates 2016. aastast korraldab Voronja galerii Tartus korternäituseid ning alates 2018. aastast korternäituste sarja „Lätted“, mis toimusid Eesti erinevates paikades, tuntud ja armastatud kunstnike sünnikodudes.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga