Avaleht Keskkond Välismaise taara saab nüüd tasuta viia Eestis taaraautomaati
Välismaise taara saab nüüd tasuta viia Eestis taaraautomaati

Välismaise taara saab nüüd tasuta viia Eestis taaraautomaati

Kui siiani visati välisreisilt kaasa toodud pandimärgita pakendid prügikasti, osa jõudis ka pakendikonteineritesse või jäid teised hoopis meie loodust reostama, siis nüüd on kõigil võimalik need joogipakendid mugavalt taaskasutusse suunata.

Sellele eelnes Eesti Pandipakendi, Tomra Service’i ja Prisma Peremarketi märtsis käivitunud pilootprojekt, mille positiivsed tulemused andsid jätkamiseks kindlustunde, et inimesed tagastavad pandipakendite hulgas hea meelega ka Eesti pandisüsteemi väliseid pakendeid selle eest tagatisraha saamata.

„Eestisse jõuab igal aastal miljoneid plastpudeleid ja plekkpurke, millel ei ole meil kehtivat pandimärki ning mis kipuvad oma eluringi lõpetama looduses või prügikastis. Selliseid välismaalt ostetud pakendeid oli eelmisel aastal hinnanguliselt 100 miljonit. Taaraautomaatide konfiguratsioonist tulenevalt ei õnnestunud neid seni vastu võtta. Nüüd oleme selle olukorra koostöös Prismaga lõpuks lahendanud ja alustasime ka Eesti pandimärgita plast- ja plekktaara kokku kogumist ning taaskasutusse suunamist olenemata pakendite päritolust,“ ütles Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba.

Karba sõnul teenib muudatus ainult ühte eesmärki: hoida Eesti keskkonda ja jätta meie lastele puhas loodus. „Me mõtleme pidevalt Eesti Pandipakendis sellele, kuidas koormust keskkonnale vähendada. Mul on hea meel, et Prisma sellise ideega välja tuli ja olen täiesti kindel, et ka teised kauplused tulevad hea algatusega kaasa.“

Tänu sellele muudatusele loodab Eesti Pandipakend kuus koguda vähemalt 200 000 plastpudelit ja plekkpurki, mis jääksid muidu meie loodust reostama.

Ilma pandita pakendite tagastamine toimub samamoodi nagu Eesti pandimärgiga plastpudelite ja purkide korral, kuid tagatisraha nende eest ei maksta. Nii nagu pandipakendite puhul, peab ka pandita pakendi tagastamiseks olema loetav triipkood, sälinud ostuhetke kuju ja see peab olema tühi. Tagastamise järel väljastab automaat taaratšeki, kus on välja toodud panditarahata pakendite kogus.

Klaaspudeleid pole veel võimalik taaraautomaati tagastada, kuid töö selle nimel käib.

Juba varasemalt on Prismasse võimalik tuua ära oma vanad patareid, väiksemad katkised elektroonikaseadmed ja muidugi pakendid.