Avaleht Eesti elu Välisminister Reinsalu ELi välisministritele: Valgevene küsimuses peab Euroopa Liit astuma konkreetseid samme
Välisminister Reinsalu ELi välisministritele: Valgevene küsimuses peab Euroopa Liit astuma konkreetseid samme

Välisminister Reinsalu ELi välisministritele: Valgevene küsimuses peab Euroopa Liit astuma konkreetseid samme

14. augusti erakorralisel Euroopa Liidu välisministrite videokohtumisel rõhutas välisminister Urmas Reinsalu, et rahumeelsete protestide vägivaldne mahasurumine ja opositsiooni poliitiline rõhumine Valgevenes on lubamatud. Vahetult enne kohtumist arutas välisminister olukorda Valgevenes ka Põhjamaade ja Balti riikide (NB8) välisministritega.

Välisministri sõnul peaks Euroopa Liit kehtestama piiravad meetmed valimiste võltsimiste ja inimõiguste rikkumiste eest vastutavatele isikutele Valgevenes.

Valgevene diasporaa on saatnud arvukalt abipalveid rahvusvahelisele kogukonnale meetmete võtmiseks. „Valgevene inimesed väärivad demokraatiat, inimõigusi ja isikuvabadusi sama palju kui meie,“ sõnas minister Reinsalu. On veenvaid tõendeid valimisjaoskondades toimepandud ulatuslikust võltsimisest.

Esmane tähelepanu peab olema kinnipeetute vabastamisel, vägivalla lõpetamisel ning poliitilise dialoogi toetamisel Valgevenes. Euroopa Liidu riigid peavad Valgevene küsimuse tõstatama erinevates rahvusvahelistes organisatsioonides.

Minister rõhutas ka Valgevene kodanikuühiskonna abistamise tähtsust ning toetas arutelul Leedu ettepanekut Euroopa Liidu rahastu loomiseks Valgevene repressioonide ohvrite toetamiseks.

Välisministrid arutasid kohtumisel veel Türgi puurimistegevust Ida-Vahemerel. Samuti andis kõrge esindaja Josep Borrell ülevaate olukorrast Venezuelas ning Euroopa Liidu tegevusest Beirutis toimunud traagilise plahvatuse tagajärgede leevendamisel. Eesti teatas eile, 13. augustil, et toetab plahvatuses kannatanute abistamist 100 000 euroga.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga