Home Poliitika Valitsus toetas siseministri ambitsioonikamat idapiiri väljaehitamise plaani
Valitsus toetas siseministri ambitsioonikamat idapiiri väljaehitamise plaani

Valitsus toetas siseministri ambitsioonikamat idapiiri väljaehitamise plaani

Siseminister Kristian Jaani tutvustas idapiiri väljaehitamise ambitsiooni tõstmise plaani, milleks valitsus plaanib täiendavalt eraldada 22,5 miljonit eurot.

„Arvestades Valgevene ja tema naabruses asuvate Euroopa Liidu liikmesriikide piiridel toimuvat, on füüsilised tõkked riigipiiril täitnud julgeoleku ja piiriturvalisuse tagamise kaalutlustel olulist rolli,“ ütles Jaani.

Rahandusministri Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on tegu teemaga, mis vajas kiiret otsust ja lahendust. „Euroopa Liidu ja Valgevene piiril toimuvad arengud on pingelised, me ei saa seda tähelepanuta jätta,“ ütles rahandusminister.

Tutvustatud plaani järgi:

  • Maismaapiirile rajatakse kokku 115 kilomeetrile piiritaristu. Seoses piiratud eelarvega ei olnud planeeritud kogu piiritaristu ulatuses viivitusaeda rajada. Lisafinantseeringuga rajatakse sinna 20,7 kilomeetrit viivitusaeda lisaks. Sellel alal oli varasemalt kavas teha vaid lihtsamaid pinnaseparandustöid, et muuta piiririba piirivalvuritele paremini läbitavaks. Lisanduva viivitusaia projekteerimine ja ehitus maksab hinnanguliselt 6,6 miljonit eurot.
  • Narva jõe jälgimiseks rajatakse täiendavalt 14 radari- ja kaamerapositsiooni, mis võimaldavad jõepiiri valvata tehnilise seirega 95% ulatuses seni realiseeritud 70% asemel. Jõepiiril on tehtud radarite ja kaamerate katvuse modelleerimine, kuid tööd on hetkel ootel, sest valitsus otsustas 2019. aastal suunata piiri väljaehitamise eelarve maismaapiiri taristu ehitamisele. Esimeses etapis on kavas investeerida Narva jõe seire suurendamiseks 7,8 miljonit eurot. Valve- ja seiretehnika on plaanis soetada nii EL-i vahenditest kui ka välisabist.
  • Narva jõe kallasalale rajatakse patrulltee, mis võimaldab vältida pikki ümbersõite ja tagada kiirema reageerimise sündmustele. Kohtades, kus täna on võimalik patrulle läbi viia ainult veesõidukitega, lisandub võimalus teostada patrulle maismaal. Seni on Narva jõe äärse patrulltee rajamine olnud rahastuse puudumise tõttu ajatatud. Arenduse maksumus on hinnanguliselt 8,1 miljonit eurot.