Avaleht Eesti elu Valitsuselt soovitakse hügieenisidemete käibemaksu alandamist
Valitsuselt soovitakse hügieenisidemete käibemaksu alandamist

Valitsuselt soovitakse hügieenisidemete käibemaksu alandamist

Eveliis Padar ja Natalie Mets kaitsesid riigikogu sotsiaalkomisjonis rahvaalgatust, mis kogus 3256 allkirja ja mis tegeleb menstruatsiooniga seotud vaesuse vähendamisega.

Eveliis Padar: “On äärmiselt oluline, et peame ühiskonnas sel teemal avatud ja toetavat diskussiooni, et praegu kasvav põlvkond ei peaks üles kasvama asjatute tabude ja välditavate probleemide keskel. Me ei ole riigina nii vaene, et peaksime täitma eelarvet naistele vajalike esmatarbekaupade pealt, et peaksime tegema kulutusi noorte arvelt või et peaksime kogu teemat üldse vältima. Sotsiaalkomisjoni mitme liikme küsimused ja naljad paraku viitasid sellele, et oluline osa haridusest on ühel põlvkonnal saamata jäänud. Selle all ei tohi aga kannatada inimesed, kelle käekäigu üle need samad parlamendiliikmed otsustavad.”

“Oli pettumustvalmistav, et mitmed komisjoniliikmed juhtisid teemat kõrvale ja küsisid muu hulgas, kas ei võiks hügieenitarvete asemel jagada koolides näiteks tasuta puuvilju. See oli huvitav küsimus, sest tasuta puuviljade jagamine tõstaks ju ebavõrdsust veelgi – menstruatsioonist tingitud vaesusest puudutatud tüdrukud peavad edaspidi jääma koju ja jäävad ilma ka puuviljast,” kirjeldab komisjonis toimunut Natalie Mets.

Padari, Metsa ja Noorsotside eestveetud rahvaalgatus kutsub üles valitsust ja riigikogu vähendama menstruatsiooniga seotud vaesust ja sellega seotud tabusid järgmiste sammudega:

  • alandada tampoonide, hügieenisidemete ja mähkmete käibemaksu 9%-le;
  • astuda samme, et tagada tasuta menstruaalhügieenivahendite kättesaadavus koolide ja noortekeskuste tualettruumides, rahvamajades, raamatukogudes, apteekides ja avalikes tualettruumides;
  • toetada programme, mis võitlevad menstruatsiooniga seotud rahapuudusega, et tagada sanitaarvahendite kättesaadavus kõigile, kes neid vajavad;
  • toetada diskussiooni ja kodanikuharidust menstruatsiooni- ja seksuaalterviseteemadel.

Šotimaast sai mullu esimene riik, mis tegi kohustuslikuks tasuta hügieenisidemed avalikes asutustes. Küsitluse kohaselt ei suuda iga viies šotlanna vahel rahapuuduse tõttu sidemeid osta. Sidemeid maksustatakse üle maailma tihti kõrgemalt kui teisi vajalikke asju. Esimesena loobus maksustamisest Keenia 2004. aastal.