Avaleht Kultuur Teater Valkas toimub septembri alguses teatrifestival
Valkas toimub septembri alguses teatrifestival

Valkas toimub septembri alguses teatrifestival

5.-8. septembrini toimub Valka linnas rahvusvaheline kaasaegse teatri festival Tālvils.

Tālvils kajastab maailma kutseliste, parimate munitsipaal- ja amatöörteatrite kunstiliste väljendusviiside, sisu- ja vormiotsinguid äsja alanud sajandil ning on rahvusvaheline Läti – Eesti piiriülene teatrifestival. 1996. aastast on sellel osalenud teatrid 22 riigist, kokku 101 etendusega.

Tänavusel festivalil osalevad teatrid Lätist, Leedust, Eestist, Valgevenest, Ukrainast ja Venemaalt. Festival hõlmab kahe teatriprojekti etendusi: teatriprojekt “Elu”; Läti, Leedu ja Venemaa teatrite ühisprojekt “Üks näidend. Mängime Tšehhovit”.

Festivali motoks on filosoofi ja psühholoogi Uģis Kuģise mõtisklus: “Elu on uskumatult lühike. Elu on liiga lühike, et vihata, kurvastada, süüdistada teisi oma ebaõnnestumistes, kätte maksta, aastaid kanda solvumist südames. Elu on liiga lühike, et oodata sobivat aastat, päeva, tundi, minutit, ilmaolusid, kohta, et hakata tegema seda, mida soovid. Et olla see, kes sa tahad olla. Elu on imeline, aga aeg on kiire kaduma, ta ei säästa kedagi, seepärast ärme klammerdume oma probleemidesse, vaid elame nii, et ei tekitaks probleeme teistele. Meie oleme väikesed osakesed, aga nii tähtsad suurele universumile. See elu, mis näib olevat igavene, möödub silmapilkselt selles Absoluutses universumis. Paljud meist oskavad iseendaga elada? Paljud meist on õppinud ise olema? Palun mõtle selle peale. Hakka elama.”

Festivali ajal toimuvad näitlejatele mõeldud teatripedagoogide meistriklassid.

Avamisüritusel osaleb uue kavaga ansambel Auļi. Kuus torupillimängijat, kontrabassist ja kolm trummarit tekitavad laval jõulise ja positiivse energialaengu, mis köidab iga kuulajat. Auļi on tuntud ka välismaal, kuid loometegevuses on nende muusika aluseks läti rahvaviisid.