Avaleht Keskkond VIDEO! Greta Thunberg: inimestel puuduvad igasugused teadmised kliimasoojenemise kohta
VIDEO! Greta Thunberg: inimestel puuduvad igasugused teadmised kliimasoojenemise kohta

VIDEO! Greta Thunberg: inimestel puuduvad igasugused teadmised kliimasoojenemise kohta

Rootsi koolitüdruk Greta Thunberg korraldas mullu Stockholmis parlamendihoone juures istumisstreigi, et nõuda riigi ja kogu maailma juhtidelt konkreetseid tegusid ähvardava kliimakatastroofi ärahoidmiseks.

Tänavu kõneles ta kliimaprobleemidest ÜRO peaassambleel.

Miks sa arvad, et noored on mures kliimamuutuste pärast? On selge erinevus noorema ja vanema põlvkonna inimeste vahel, kuidas üks või teine sellesse suhtub.

Vanem põlvkond vaatab, kas on otsene oht neile. “Ma ei ole saja aasta pärast nagunii elus, seega kuradile see teema”. Aga tegelikult ju teame, et käitumisel on tagajärjed juba meie eluajal ja olukord läheb hullemaks, kui me ei tegutse. Seetõttu ilmselt noored nii palju sellest teemast hoolivadki. Inimeste teadlikkus pole veel sellel tasemel, kus see olla võiks ja ebateadlikku käitumist on veel palju, sellepärast noored ka muretsevad, mis saab edasi.

Mida inimesed peaksid õppima kliimamuutuste kohta? Mõni on kuulnud kliimasoojenemisest, teisel on vähene arusaam sellest, mida see tegelikult tähendab.

Minu hinnangul puuduvad inimestel põhimõtteliselt igasugused teadmised kliimasoojenemise kohta. Me teame, et midagi on valesti ja planeet soojeneb, mis võib viia jäämägede sulamiseni, mis tõstaks veelgi temperatuuri, mis tooks endaga kaasa veel äärmuslikuma kliima. Aga nad ei mõista, kui tõsine see mure tegelikult on. Neid pole informeeritud näiteks sellest, et iga päev sureb välja 200 liiki elukaid. On 67-protsendine tõenäosus, et saame planeedi temperatuuri tõusu pidurdada 1,5 kraadi võrra.

Mida rahvas ja valitsus võiks teha?

Rahvas võiks kõike teha, aga kui iga inimene teeks ühe asja selle parandamiseks, siis see võiks olla enda kurssi viimine selle teemaga ja üritada mõjutada poliitilist liikumist. Sellist asja ei eksisteeri täna, et poliitikud justkui parandaksid seda olukorda. Rahvas võiks kasutada demokraatiavõimu, kus meie hääl jõuab laia maailma nii, et need, kes on võimul, ei saa enam seda probleemi ignoreerida.

Greta Thunberg – How to Mitigate Climate Change

Climate activist Greta Thunberg on the #1 thing people can do to help mitigate climate change.Extended interview: https://on.cc.com/34FXXrp

Posted by The Daily Show on Neljapäev, 12. September 2019