Avaleht Kunst Voronja galerii ostab skulptuurideaeda 50 000 euro eest omanäolisi teoseid
Voronja galerii ostab skulptuurideaeda 50 000 euro eest omanäolisi teoseid

Voronja galerii ostab skulptuurideaeda 50 000 euro eest omanäolisi teoseid

Kuni 14. juunini saab esitada skulptuure või visandeid Voronja galerii skulptuurideaia konkursile. Skulptuuride ostu fond on kokku 50 000 eurot, konkurssi toetab EAS.

Konkursile saab esitada juba valminud skulptuure, aga oodatud on ka visandid teostest, mis spetsiaalselt luuakse Voronja skulptuurideaia jaoks. Skulptuurid paigaldatakse välitingimustesse, seega peab materjalide valik olema ilmastikukindel. Konkursile võib esitada mitu teost. Samuti on oodatud ühislooming. Kõik teosed peavad jõudma aeda hiljemalt 2022. aasta maikuu jooksul.

Voronja galerii eestvedajate Kaili Kase ja Raul Oreškini sõnul on galerii külaliste arv seitsme aastaga tõusnud juba 7000 huviliseni ühe suve jooksul. „Kui paar aastat tagasi hakkasime galerii aeda korrastama, tekkis mõte sinna skulptuuridepark rajada. Nii saame Voronja galerii tegevuse aastaringseks muuta. Skulptuurideaia loodame täiesti valmis saada 2024. aastaks, kui galerii saab 10-aastaseks ja Tartu kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit,“ lisasid Voronja galeristid.

2020. aastal rajati Voronja galerii aeda krunti läbiv laudtee, mis on loodava skulptuuridepargi teljeks. Laudteel asub omakorda paviljon, mis annab pisut varju ja võimaldab välialal ka kerge vihma korral sündmusi korraldada. Teerada sümboliseerib omaaegseid pikki sibulapeenraid, aga ka paadisilda. Tee „lainetus“ viitab omakorda Peipsi järvele. Skulptuurid saavad aias paikneda kahel poolt teerada, väiksemad ka laudteel.

Konkursile tuleb esitada fotod olemasolevast teosest või visandid, kui teos on alles loomisel. Juurde tuleb märkida autor(id), materjalid, mõõdud, teose hind koos transpordi ja paigaldamisekuludega ning kontaktandmed.

Teoste sobivust hindab neljaliikmeline žürii: Voronja galerii esindaja Raul Oreškin, Tartu Kunstnike Liidu esindaja Peeter Talvistu, maastikuarhitekt Karin Bachmann ja skulptor Elo Liiv. Žürii hindab teose sobivust aeda, omanäolisust ning materjalide valikut ja kestvust. Kunstnikega, kelle teosed välja valitakse, võetakse ühendust ja sõlmitakse leping.

Voronja galerii asub Peipsiveerel Varnja küla vana kalurimaja paadikuuris, kus igal suvel avatakse kureeritud näitus.

Foto: Ruudu Rahumäe