Avaleht Kultuur Tants Zuga Ühendatud Tantsijate uuslavastus on suurest teadmatusest ja lahtilaskmisest
Zuga Ühendatud Tantsijate uuslavastus on suurest teadmatusest ja lahtilaskmisest

Zuga Ühendatud Tantsijate uuslavastus on suurest teadmatusest ja lahtilaskmisest

Tallinnas Sõltumatu Tantsu Laval esietendub 18. veebruaril Zuga Ühendatud Tantsijate lavastus “Suur teadmatus”, füüsiline mõtisklus lahtilaskmisest, ärasaatmisest ja rituaalidest, mis puhastavad ja valmistavad ette kohtumist uue ruumi ja uue maailmaga. 

Eesti üks pikaajalisemalt tegutsenud tantsuloomekooslusi ja suuresti lastele suunatud tantsuloominguga tunnustust kogunud Zuga toob nüüd mitme aasta järel välja lavastuse noortele ja täiskasvanutele. Zuga jaoks seostub suur teadmatus maisest elust lahkumise küsimustega.

“Igal inimesel on kuklas teadmine sealpoolsusest või surmast, mida ei tajuta küll isiklikult, kuid sageli on see kusagil varjul või peidus. Meid inspireerib liikuma selle teemaga kaasnev salapära ja sellega kaasnev rituaalne ja sakraalne ruum. Et sellest maailmast lahkumine on ilmselt kõige kehalisemaid kogemusi üldse, huvitab meid selle teise ruumi ehk suure teadmatuse tajumine praegu ja siin,” kommenteerivad koreograafid Tiina Mölder, Kärt Tõnisson, Helen Reitsnik, Ajjar Ausma ja Päär Pärenson.

Lavastuse dramaturg Andri Luup väidab, et “suur teadmatus” on positiivne sõnapaar ja pakkunud sellisena loomeprotsessis rohkelt mõtteainest: “Proovides on olnud kõige lummavam äkki avastada end vaatamas, kuidas suur teadmatus ei eralda inimesi, vaid liidab. Selles teadmatuses oleme kõik kuidagi koos, see on inimesi liitev olek. Mis meist saab, kus me oleme või kuhu edasi läheme? Need on olulised küsimused, kindlasti mitte miinusmärgilised.”