
EETIKAVEEB: TÜ eetikakeskus tegeleb väärtusarendusega
Eestikaveeb avab värava eetikavaramusse, kust leiab teavet teoreetilise ja praktilise eetika ning erinevate elualade kutse-eetika küsimuste kohta. Eesmärgiks on teha eetikaalase informatsiooni kättesaamine võimalikult mugavaks, levitada eetikaalaseid teadmisi ning edendada Eesti ühiskonnas arutelu väärtuste ja moraalsete valikute üle.
Eetika on alati seotud väärtustega – sellega, mida oluliseks peetakse ja miks. Tartu Ülikooli eetikakeskus tegeleb eetika ja väärtuste teemaga nii teadus- ja õppetöö raames kui ka laiemalt, pidades silmas Eesti ühiskonda ja selle arengut väärtuste ja eetika teema lahtimõtlemises.
Väärtusarenduse vallas on eetikakeskus reastanud oma peamisteks sihtideks:
- Soodustada arutelu ja ühist arusaamist väärtustest, mille mõtestamine ja järgimine võimaldab ületada ühiskonna valupunkte nagu näiteks vähest sidusust, madalat kodanikuaktiivsust, individualistliku tarbijamentaliteedi ja hedonistliku elulaadi pealetungi, aga ka rahvustunde nõrkust, inimelu vähest austamist, madalat iivet ja vägivalla levikut. Nende valupunktide puhul on küsimuse all eelkõige moraalsed ja sotsiaalsed väärtused.
- Vähendada lõhet väärtusalase ilukõne ja tegelike valikute vahel nii, et soovid ühiskonna arengu osas saaksid tegelikuks. Lihtsalt oluliste väärtuste loetlemisest ei piisa, vaja on ka oskust esiletõstetud väärtusi igapäevastes elusituatsioonides märgata ja harjumust neist tõepoolest praktilistes valikutes lähtuda.
- Võimaldada uuel põlvkonnal ühiskondlikke kitsaskohti lahendada, aidates neil probleeme tekitavaid väärtushoiakuid teadvustada ja ületada. Inimese väärtused, tema isiksuse alused, kujunevad suures osas välja lapse- ja noorukieas ning täiskasvanuna on väärtushinnangud juba märksa jäigemalt fikseeritud. Seetõttu on pikemas plaanis mõttekas keskenduda just haridussüsteemile ning koolidele ja lasteaedadele.
- Toetada laste ja noorte väärtuskasvatust lasteaias ja koolis, et iga laps ja noor saaks areneda kasvukeskkonnas, mis soodustab isiksuse terviklikku arengut, enese väärtustes selgusele jõudmist ja edukat ühiskondlikku koostoimimist. Oluline on igaühele kaasa anda oskus oma väärtuste üle pidevalt ja igapäevase eluga seostatult järele mõelda, oma tegusid ja tegutsemisaluseid mõtestada.
- Innustada kogu ühiskonda lasteaiale ja koolile toeks olema, nii et kõik pooled tunnustaks ja aitaks teostada hariduses peituvaid võimalusi kitsaskohtade ületamiseks. Kuna see on terve ühiskonna asi, siis on vajalik formaalharidusse kaasata nii avalik, era- kui ka kolmas sektor.
Allikas: Eetikaveeb
Vaata lähemalt: http://www.eetika.ee