1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Sinu kodu on Su kindlus – kuidas seda saavutada?
Sinu kodu on Su kindlus – kuidas seda saavutada?

Sinu kodu on Su kindlus – kuidas seda saavutada?

Sinu kodu on Su kindlus – kuidas seda saavutadaNii nagu kõige praktilisemaks reisikindlustuseks on reisiapteek, saab ka kodu kaitsmisel esimesed sammud ise astuda. Kui aga juba kindlustus jutuks tuli, siis tuleks kodu kaitsmisel mõista, et koduvalve pole mitte lihtsalt ühe panganõude täitmine, vaid eelkõige praktiline võimalus hoida silma peal mitte üksnes oma väärtuslikul, vaid ka emotsionaalselt kallil varal.

Kodu valvamiseks pakutavaid süsteeme on erinevaid. G4S Eesti Põhja piirkonna müügiosakonna juht Artur Aunapu tõdeb, et lepingulisi ja lihtsalt valveseadmetega kliente on pooleks.

„Paremal juhul seda süsteemi kasutatakse, halvemal juhul aga mitte. See on sama, kui jätta uks lukustamata,“ märgib ta.

Viimasel ajal on lepinguid siiski aktiivsemalt sõlmima hakatud, kuna teadlikkus on kasvanud.

Kutsumata külalised
Kui on võimalik valida, kas võtta SMS-teavitusega süsteem või turvafirma juhtimiskeskusse suunduva häiresignaaliga lahendus, siis viimane on kindlasti turvalisem valik. Samas teavitusega süsteem on loomulikult parem, kui üldse valveta jäetud kodu.

„Me soovitame valvet ikka sellepärast, et oleks hea kodust lahkuda teadmisega, et kui sinna tagasi tuled, siis kõik on täpselt nii, nagu jätsid. Kodu on ju püha ja puutumatu – me ei taha, et seal sees keegi käiks või veel halvemal juhul isegi elaks. Oleme kuulnud küll juhtumitest, et varastel on nii palju aega käes olnud, et lisaks ära tassitud varale on külmkapp tühjaks söödud, tubades on suitsetatud ja isegi magatud,“  räägib Aunapu.

Peale selle, et valve aitaks ära hoida sellised nahaalsed juhtumid, murtakse nii turvafirmade kui ka politsei statistika järgi valvega kodudesse oluliselt vähem sisse.

Ainult valvesüsteemi püstipanekuga piirduda võib siis, kui saab tõepoolest kindel olla heanaaberlikele suhetele või lähikondsete peale, kes probleemi tekkimisel on valmis kohe kontrollima minema. Siinkohal toob Artur Aunapu lihtsama näitena signaali saabumise mobiiltelefoni teatris käigu ajal.

„Mida sa teed edasi? Tõenäoliselt ignoreerida sa seda ei saa, teatrielamus on rikutud. Järgmisena mõtled, kas lähed koju või ei lähe. Võib-olla helistad naabrile, et tema järele vaataks, ent ka siis ei pruugi süda päris rahule jääda,“ märgib ta.

Millest alustada?
Kodu valvamise peale tuleb mõelda juba ehituse käigus, soovitab Artur Aunapu.

„Siis saab erinevad kaablid kõik kenasti seina sisse peita, nii et pärast ei jää miski silma riivama. Valmis kodu ostmisel on aga võimalik kasutada ka juhtmevabasid andureid, “ annab Aunapu nõu.

Teenusepakkuja valimisel on soovitatav lisaks hinnale süveneda ka sisusse, millises mahus tehnikat pakutakse ja kui pikad on turvafirma oodatavad reageerimisajad. Tallinna puhul märgib Artur Aunapu reageerimisajaks sõltuvalt kellaajast, objekti asukohast ja ilmaoludest 5-7 minutit. Kui eramajas on viis tuba ja pannakse kuus andurit, siis ei maksa arvata, et müügimees tahab hirmsasti müüa. Tema annab maksimaalse soovituse, kuidas kodu turvaliseks teha, sest iga ruumi, kust vähegi saab sisse tulla, tõenäoliselt kasutatakse.

“On ju olnud juhtumeid, kui tullakse magamistoast, sest inimene on mõelnud, et sealt kaudu nii kui nii keegi ei tule. Samas tuleb valvsaks muutuda, kui pakutavate andurite koguse vahe on kahe- või kolmekordne – siis järelikult on midagi jäänud kahe silma vahele,“ lisab spetsialist.

Vähemalt üks ukseandur
Koduvalvega liitumisel ühtki kohustuslikku paketti G4Sis reeglina ei pakuta, küll aga soovitatakse vastavalt kodu eripäradele erinevaid asju, kinnitab Artur Aunapu. Väikest eeltööd valvepaketi hinna kujunemisel saab katsetada näiteks G4S kodulehel teenusekalkulaatori abil, kodu turvalisust aitab testida kodu turvalisuse kalkulaator, mis võtab arvesse erinevaid parameetreid, alates asukohast kuni naabrivalveni. Kui valve tellimine juba plaanis, siis üheks soovituseks on võimalusel nii teenus kui tehnika ühest kohast võtta, et tagada tehnika toimimine.

„Kui korter asub esimesel korrusel, siis tuleks ka kõik aknad üle vaadata. Kui on näiteks 9-kordse maja 7. korrus, siis teoreetiliselt piisab kogu korteri peale kokku ühest ukseandurist välisukse jaoks, samas tuleb jälgida, kas rõdule võib pääseda trepikojast või naabri rõdult. Kuutasu saab mõjutada sellega, kui pika perioodi jooksul tehnika välja ostetakse,“ selgitab Artur Aunapu.

Kui tehnika juba soetatud, siis edasi on oluline selle regulaarne hooldus, mida ei maksa jätta viimasele, näiteks reisile mineku hetkele. Meediassegi on jõudnud juhtumeid, kui koduomaniku reisil oleku ajal on rikkis tehnika valehäireid hakanud andma, mis tekitab palju segadust nii omaniku jaoks kui ka häirib naabreid.

„Tehnikaga on nagu hammastega – kui käid regulaarselt hambaarsti juures, siis on tõenäosus, et hambad terved, palju suurem,“ lisab Aunapu.

Vastavalt kodule erinevad vajadused
Iga kodu puhul tuleb valve plaanimisel arvestada selle füüsiliste eripäradega: kui suurt pinda tuleb valvata, kas tegemist on ühe- või kahetasandilise pinnaga, korteri või eramajaga.

„Läbi kahe korruse korterite ja samuti majade puhul tuleks panna teine sõrmistik teisele korrusele. Reeglina magamistoad on teisel korrusel, siis tuleks esimene korrus ööseks kindlasti valve alla panna. Ööseks saab ka lihtsalt välisukse valve alla panna, vältimaks öiseid soovimatuid külalisi,“ annab Aunapu nõu.

Suuri erinevusi Artur Aunapu korteri või eramaja turvamisel peale suurema pinna ei näe – andureid peab olema lihtsalt oluliselt rohkem.

Teisalt tuleb silmas pidada kodu kõige pisemaid elanikke ehk lemmikloomi. Kaitsmaks kodu koos nendega saab kasutusele võtta spetsiaalsed liikumisandurid, mis kuni 40 kg looma puhul ei anna valehäireid. Artur Aunapu kinnitab omalt poolt, et tema kodu kahe kassiga lahendus toimib täiesti kenasti.

„Kui on tegemist suurema koeraga, siis saab valvata maja perimeetrit ehk et me valvame aknaid ja uksi magnetkontaktanduritega ja liikumise peale mingit reageerimist ei toimu,“ lisab ta.

Igaks otstarbeks eri andur
Lisaks enim kasutatavatele magnetkontakt- ehk ukseanduritele ja  liikumisanduritele on võimalik kodul silma peal hoida ka näiteks veeavariide, gaasilekete ja tuleõnnetuste ärahoidmiseks. Suitsuandurid on Artur Aunapu sõnul väga levinud ja nende kasutamine on ka kohustuslik, kuid vajadusel on võimalik koju paigaldada ka veelekke- või gaasiandurid või näiteks temperatuuri järsu kõikumise peale reageerivad andurid.

„Kui on veeavarii kogemus käes, siis neid andureid meilt juurde ka võetakse, sest hilisem põrandate ja muu sisustuse väljavahetamine on märksa kallim,“ tõdeb Artus Aunapu.

Tänapäeval areneb tehnika meeletu kiirusega ning nii on võimalik ka kodu kõige moodsamate vahenditega kaitsta. Videovalve pakub võimalust häire korral saada kohe pilt olukorrast ette ning vastavalt sellele otsustada, kas on vajadus kohale sõita või mitte. Vajadus videovalve järele on täiesti individuaalne ning sõltub suuresti võimalustest, kuna on võrdlemisi kallis. Praktiliseks muutub videovalve Artur Aunapu sõnul alles siis, kui kõik kriitilised kohad on kodus sellega kaetud. Enamasti inimesed magamis- või elutuppa tema hinnangul siiski ei soovi videokaamerat panna, ent üksnes õue paigaldatud kaamerast ei pruugi abi olla.

„Kui kogu ala pole võimalik kaameratega katta, siis andurid olgu igal juhul,“ märgib ta.

Videovalve eelis on muidugi ka see, et pilt salvestatakse ning olukorda on võimalik taastada.

Olen kodust ära…
Kui kodu jääb nädalateks tühjaks, siis tuleks selleks perioodiks leida endale kontaktisikud, kel äraoleku ajal võimalik korterisse või majja sisse pääseda.

„Alati tasub olla heades suhetes naabritega, sest just naaber on kõige lähem inimene, kui miski karjuma hakkab. Lisaks sellele, et naaber hoiab elamisel silma peal, kastab ta veel lilli, võtab postkastist ajalehed ära, vilgutab tulesid, teeb talvel jäljed lume sisse ja näitab, et majas toimub mingi tegevus,“ soovitab Artur Aunapu.

Suve- ja maakodude osas, mis jäävad märksa pikemaks ajaks tühjaks, ta naabrivalve osas aga nii optimistlik ei ole, seda enam, et suvekodu võib olla ümbritsetud teistest samasugustest pideva elujäljeta elamistest.

„Kui midagi juhtub, siis valvesüsteem annab sellest märku, ükskõik, mis vahepeal ka ei juhtuks, olgu see sissetung või hoidku selle eest, et tuli lahti. Kui ühtki kõnet pole meie käest saanud, siis järelikult kõik on hästi ja võid kindel olla, et koju jõudes ei taba ükski ebameeldiv üllatus,“ lisab Aunapu.

Ära jäta asju ripakile
Koduvalve plaanimisel on oma osa elementaarsetel meetmetel, mida igaüks ise saab tagada, sõltumata seotusest mõne turvafirmaga.

  • Uksed ja aknad pane kinni!
  • Kui valvesüsteem on pandud, siis tuleb seda ka kasutada. Kui ununes, siis saab kasutada spetsiaalset mobiiliäppi, et kontrollida, kas sai ikka valve alla pandud ja vajadusel distantsilt seda teha.
  • Alumised korrused olgu trellitatud.
  • Hoovidest võta ära kõikvõimalikud lihtsalt äraviidavad asjad: rattad, muruniidukid jne.
  • Rõdule või kahe korruse vahele trepikotta jalgratast ära jäta.
  • Ära jäta redelit maja juurde vedelema.
  • Odavam on kasutada konditsioneeri, kui jätta teise korruse või katuseaknad lahti.
  • Tõmba kardinad ette.
  • Kõiki kohti, kust vähegi annab ruumi siseneda, tuleb kaitsta.
  • Kehtib sama põhimõte, mis autode puhul, mida politsei kogu aeg soovitab: ärge jätke asju nähtavale!

Allikas: G4S – JULGE HOOLIDA