
TTÜ Biorobootika keskuse allveekilpkonna esitletakse Londonis Robot Safari näitusel

Foto: Mihkel Läänelaid
Sellel nädalal saavad kõik huvilised Londoni Teadmusmuuseumis toimuval Robot Safari näitusel tutvuda Tallinna Tehnikaülikooli Biorobootika keskuse teadurite poolt valmistatud allveekilpkonnaga. Robootika väljapanek on avatud 27. novembrist kuni 1. detsembrini ning seal esitletakse esmakordselt erinevaid sukelduvaid, lendavaid ja roomavaid roboteid.
TTÜ Biorobootika keskuse juhataja Maarja Kruusmaa sõnul on teadus- ja arendustulemuste tutvustamine laiemale publikule oluline osa teadlaste tööst. „See aitab inimestel aru saada, kuidas ja milleks teadustulemusi kasutatakse ja kuidas iga inimene sellest kasu võib saada,“ selgitas Kruusmaa. „Kuna Londoni Teadusmuuseumis on traditsiooniliselt suur hulk külastajatest koolilapsed, siis aitab nendega suhtlemine tekitada ja hoida huvi reaalainete ning insenerialade vastu,“ lisas ta.

Foto: Mihkel Läänelaid
Näituse kuraatori Nicola Burghalli sõnul on Robot Safaril esindatud mitmed Euroopa kõige uuenduslikumad biomimeetilised robootika lahendused. Näitusel esitletavate robotite tegevuse kaudu saavad külastajad paremini mõista elusloodust ning seda, kuidas loodus mõjutab tänapäeva robootikute teadusarendustegevust. Samuti tutvustatakse külastajatele seda, kuidas saab lihtsal viisil roboteid programmeerida ja ehitada.

Foto: Mihkel Läänelaid
Londoni Eesti saatkonna kultuurinõuniku Kristel Oitmaa sõnul on tegemist Londoni Teadusmuuseumis teistkordselt toimuva robootikanäitusega. „Näitus on põnev ning seda peaksid kindlasti külastama nii noored kui vanad teaduse- ja tehnikahuvilised,“ ütles Oitmaa.
TTÜ Biorobootika keskuse poolt näitusel esindatud veekilpkonn on osa üleeuroopalisest teadusprojektis ARROWS, mis arendab välja tehnoloogiaid allveearheoloogidele. Eesti teadlaste loodud veekilpkonn on mõeldud ohtlikesse sügavustesse sukeldumiseks. Kilpkonn on suuteline opereerima iseseisvalt ja uurima laevavrakke pikki tunde vee all veetes.
Londoni Teadusmuuseum on üks tuntumaid muuseume Londonis. Sealne väljapanek hõlmab teadussaavutusi kogu maailmast. Muuseumi külastab aastas üle kolme miljoni inimese.
TTÜ Biorobootika keskuse osalemist Robot Safari näitusel toetab Euroopa Regionaalarengu Fond, välisministeerium, kultuuriministeerium ja Eesti saatkond Londonis.