Maastike puhastamine lagunenud hoonetest kogub hoogu
SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) nõukogu on 2014. aastal rahastanud 25 projekti, et lammutada maastikupilti reostavaid ja kasutusest väljalangenud vanu hooneid.
“Eesti ilusate maastike puhastamine lagunenud ja ohtlikest hoonetevaredest on nii keskkonnakaitseliselt kui kohaliku piirkonna eluolu poolelt vajalik töö. Seepärast ärgitan kõiki, kelle kodukandis mõni kunagine kolhoosiajast või võõrvõimu sõjaväest maha jäetud ohtlik tondiloss silma riivab – esitage taotlus maastiku korda tegemise toetamiseks Keskkonnainvesteeringute Keskusele. Eelistatud on kindlasti need taotlused, kus materjal pärast taaskasutusse suunatakse,” rääkis keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.
Vanu lagunenud kolhoosihooneid, nõukogudeaegseid sõjaväelinnakuid läheb lammutamisele kokku 630 000 euro eest ning piirkondi saab puhtaks pea igas Eesti maakonnas. Kõige suuremad tööd on planeeritud Lääne-Virumaal ja Tartus. Samal ajal on avatud uus taotlusvoor, kuhu saab projekte esitada kuni 21. augustini.
Lääne-Virumaal lammutatakse hooneid koguni 6 projekti raames. Teiste seas on Kaitseliidu projekt, kus Rutja lasketiirus lammutatakse 10 amortiseerunud ehitist ning korrastatakse ligi 90 hektarine maa-ala. Tekkinud kivijäätmed purustatakse killustikuks ning kasutatakse süvendite ja aukude täitmiseks ning sõiduteede remontimiseks. Peale projekti teostamist plaanib Kaitseliit puhastatud kinnistule rajada nõuetele vastava lasketiiru ja väljaõppeala.
Tartus likvideeritakse vanu ehitisi 5 projekti raames. Näiteks lammutatakse Raadi linnaosas 107 396 euro eest kokku 9 Nõukogude Liidu ajal rajatud endist sõjaväelennuvälja hoonet. See on ka viimase taotlusvooru kõige suurema toetussummaga lammutusprojekt.
Tänaseks on KIK-i nõukogu otsustanud toetada kokku 97 projekti, mille raames lammutatakse maastikupilti reostavaid ja kasutusest välja langenud hooneid kokku 2,9 miljoni euro eest. Pooled projektidest on juba lõpetatud ning ülejäänutel tööd käivad. Rahastatud projektidega saab tutvuda siin.
Tegevust toetatakse KIK-i keskkonnaprogrammist, kus on võimalik toetust küsida maastikupilti kahjustavate ja kasutusest väljalangenud põllumajandus-, tööstus- või militaarehitiste lammutamiseks ja sellest tekkinud jäätmete käitlemiseks. Programmist taotlemise kohta saab lisainfot KIK-i kodulehelt.