Linnateatri sügis toob neli uuslavastust ja Lepage’i külalisetendused
31. augustil avas Linnateater oma 49. hooaja teatri enda dramaturgide kirjutatud lühinäitemängudega.
Edasi liigutakse aga täispikkade lavastustega: eesootav sügis toob nii maailmakuulsa kanada lavastaja Robert Lepage’i külalisetendusi, värsket omadramaturgiat, kaasaegset näitekirjandust mujalt maailmast kui ka vanade heade näidendite tagasitulekut Linnateatri lavale.
Veel enne, kui esietendusteni jõuavad Linnateatri enda kirjutajate ja lavastajate ideed, esitleme kanada lavastaja Robert Lepage’i külalisetendusi Tallinnas. „Kuu tagumine külg“ on selle maailmakuulsa teatrimehe üks tuntumaid lavastusi. Väliselt suurejooneline ja samal ajal intiimne lugu räägib Kuu vallutamisest külma sõja ajal ning kahe lahkukasvanud venna eneseotsingutest. Lavastuse ulmelise muusika autor on tuntud muusik Laurie Anderson. Külalisetendused toimuvad 1. ja 2. oktoobril Nokia Kontserdimajas ning pileteid mõlemale etendusele on veel saada nii Piletilevis kui Ticketpros.
Nagu ütleb peanäitejuht Elmo Nüganen, on Linnateatriga eelmisel sügisel liitunud noored truppi hästi sulandunud ja teater hakkab ka orgaaniliselt omandama nende nägu. “Kõik see väljendub ka repertuaaris, uutes lavastustes. Toimub sulandumine, mis on väga hea.” Selgi sügisel on hooaja esimeseks esietenduseks värske tekst ja lavastus teatri noortelt. „Offline“ on Diana Leesalu näidend, mille ta ise ka Hobuveskis lavale seab. Virtuaalmaailma ja pärisreaalsuse põimumist puudutavas teemas tunneb end ilmselt ennekõike ära noorem põlvkond, ehkki selle põimumise tulemused ja sestap ka lavastus ise puudutavad ilmselt igas vanuses vaatajaid. Lavastuse kunstnik on Marion Undusk, muusikaline kujundaja Veiko Tubin, valguskunstnik Priidu Adlas. Mängivad Liis Lass, Maiken Schmidt, Kaspar Velberg, Märt Pius, Priit Pius ja Tõnn Lamp. „Offline“ esietendub 19. oktoobril Hobuveskis.
9. novembril esietendub Põrgulaval kaasaegse iiri näitekirjanduse ühe tuntuma naisautori, Marina Carri „Kassirabal“, mille lavastab külalisena Madis Kalmet. Carri loomingus on sageli nähtud ühiseid jooni antiiktragöödiatega; ka „Kassiraba“ aluseks on Medeia lugu. Lavastaja sõnutsi pole tegu aga ei antiiktragöödiaga ega Iiri-keskse näitekirjandusega, vaid looga inimese saatusest, tema enda valikutest ja juhustest, millest ei puudu ka vürtsikas huumor. „Kassirabal“ näidendi on tõlkinud Anu Lamp, lavastuse kunstnik on Jaanus Laagriküll, muusikaline kujundaja Peeter Konovalov (Ugala), valguskunstnik Priidu Adlas. Mängivad Elisabet Reinsalu, Priit Võigemast, Anne Reemann, Külli Teetamm, Piret Kalda, Ursula Ratasepp, Karl-Andreas Kalmet, Kalju Orro, Allan Noormets, Andres Raag ja Mikk Jürjens. Esietendusele on oodata ka autorit, Marina Carri.
29. novembril tabab Linnateatrit nostalgialaks – pea täpselt 25 aastat pärast esimest esietendust jõuab taas lavale Noorsooteatri laval legendaarseks mängitud Ken Campelli punklugu „Skangpoomijad“. Lavastajaohjad võtab enda kätte eelmises „Skangpoomijates“ miilitsat mänginud Andrus Vaarik, kes lubab vaatajaile vana tuntud lugu tänapäevases võtmes, suurejoonelist lõbutsemist ning elu mõtet. Näidendi tõlkija on Kersti Põder, lavastuse kunstnik Riina Degtjarenko (Draamateater), videokunstnik Andres Tenusaar. Muusikalise kujunduse teeb Jarek Kasar ehk Chalice, valguskujunduse Emil Kallas ja Priidu Adlas. Mängivad Indrek Ojari ja Henrik Kalmet, Anu Lamp, Veiko Tubin, Helene Vannari, Sandra Uusberg, Kristjan Üksküla, Andero Ermel ja Margus Tabor. „Skangpoomijate“ mängukohaks on Taevalava.
Ka järgmine selle hooaja esietendus toob vaatajate ette uuesti teksti, mida on varasemalt Noorsooteatris mängitud. 14. detsembril debüteerib lavastajana Väikeses saalis näitleja Alo Kõrve. Briti kitchen-sink drama koolkonna näitekirjaniku Arnold Weskeri „Neli aastaaega“ on kahe inimese suhtelugu, kus osades Evelin Võigemast ja Argo Aadli. Näidendi on tõlkinud Mihkel Mutt. Ka selle lavastuse kunstnikuks on Marion Undusk, muusikaline kujundaja külalisena Mart Johanson.
Kevadel 2014 on oodata veel nelja esietendust, millest üks on taaskord Linnateatri ja Draamateatri koostööprojekt, seekord ühendavad jõud noorema põlvkonna esindajad. Nimelt valmistavad Paavo Piik (Linnateater) ja Mari-Liis Lill (Draamateater) ette dokumentaalset, tõsielulistel lugudel põhinevat lavastust depressioonist ja sellest üle saamisest. Teistest kevadistest esietendustest anname teada talvel. Juba praegu võib aga öelda, et suvelavastusena mängitakse juunis Lavaaugus taas Ferenc Molnári / Mart Kolditsa „Pál-tänava poisse“.