Jaan Poskat meenutati riigimehe sünnimaakonnas Jõgevamaal
Vabariigi iseseisvuspäeval jõudis kontsert-lavastus „Jaan Poska ja tema aeg“ riigimehe sünnimaakonda Jõgevamaale. Kuremaa lossis toimunud sündmusele eelnenud tundidel külastas Tallinna linnapea Edgar Savisaar Laiuse kooli ajalootuba, Poska sünnikodu Laiuseväljal ning sealsel õigeusu kalmistul paiknevate riigimehe vanemate viimset puhkepaika.
Kontserdil kõlasid 20. sajandi esimese poole populaarsemad laulud ja operetiviisid Jassi Zahharovi, Nele-Liis Vaiksoo, Janne Ševtšenko, Rene Soomi esituses ja ansambel Siim Aimla juhatamisel.
Edgar Savisaar teatas, et tuleval aastal on plaanis Jaan Poskale Kadriorgu Luige tiigi äärde mälestussammas püsitada.
Koduloolane, kauaaegne Laiuse raamatukoguhoidja ja õpetaja, Asta Leiten meenutas, et Jaan Poska sünnimajale kinnitati mälestustahvel Tartu rahu 80. aastapäeval koduloolase Juhan Reimanni eestvedamisel. “Laiuse kooli õpilased koostavad Poskast uurimistöid. Ümmargustel tähpäevadel on kooli delegatsioon käinud Tallinna kesklinna kalmistul Poskale pärga viimas,” ütles ta.
Kontserdi lõpuks kõlas ühislauluna “Kungla rahvas”. Kutseliste artsitide seltskonnas laulsid kaasa Edgar Savisaar ja riigikogu liige Marika Tuus-Laul.
“Iseseisvuspäeval Kuremaa lossis toimunud kontsert-lavastus “Jaan Poska ja tema aeg”, mille oma esinemistega sisustasid nimekad artistid, tekitas pidupäeva sobivaid positiivseid emotsioone. Küllap on selle põhjuseks seegi, et olen ise õppunud Kuremaa tehnikumis. Mul on hea meel ja mõneti uhke tunnegi, et Jaan Poska on sündinud Jõgevamaal, kus asub mu maakodu ning millega olen sidunud oma ettevõtluse ja poliitikaga seotud tegevuse,” ütles riigikogu liige Urbo Vaarmann. Sõidan pidevalt mööda Laiusevälja külas paiknevast Jaan Poska sünnimajast ja ristimiskirikust. See paik peaks olema senisest veelgi rohkem korrastatud ja tähistatud ning saama peatuskohaks igale ajaloohuvilisele turistile. Riigmehes Jaan Poskas oli võrdselt eestimeelset aatelisust, väärikust, diplomaadivaistu ja läbirääkimisoskust, mille tulemusena tal läks korda sõlmida Eesti Vabariigile iseseisvuse kindlustanud Tartu rahu. Vandeadvokaat Jaan Poska oli võimekas ka oma erialal. Sellise töökultuuriga ja süvenemistahte ja -oskusega juriste vajaks ka tänane Eesti õigussüsteem,” arvas ta.
“Ma sõitsin siia Viljandist. Meie maakonnast pärineb mitmeid Eestimaa tuntud mehi ja naisi. Tulin kuulama ja vaatama, kuidas Jõgevamaal Jaan Poska mälestust jäädvustakse ning muljed on tõeliselt postiivsed. Ta oli üks õige eestlane, Eestimaa eest väljas ja kõige olulisem, et rahu sõlmis. Seetõttu kutsuti teda ka Rahuvürstiks,” lausus üks pidupäeva külastajaid Helve.
Jõgva vallavanem Enn Kurg märkis, et järgmisel aastal on Jaan Poska 150. sünniaastapäev, milleks ettevalmistused algavad juba tänavu. “Võtame kokku ajaloo- ja kultuurihuvilised ja arutame, kuidas väärika riigimehe tähtpäeva tähistada,” lausus omavalitsusjuht.
Jaan-Ivo Lukas