
Eesti suurimatel talgutel „Puhas rand“ koristati Stroomi rannaalalt 20 tonni prahti
23. aprillil toimunud 25. heakorrakuu avatalgutel „Puhas rand“ korjati 150 m3 prahti, mis on hinnanguliselt 20 tonni. Rannaäärselt haljastus- ja puhkealalt koristati 340 m3 liiva. Lähtudes jagatud tööriistade arvust, osales talgutel ligi 600 inimest, mis teeb Stroomi ranna talgud üheks suuremaks Eestis korraldatud talguteks.
Talgud korraldati Läänemere nelja linna rahvusvahelise rannaalade koristusaktsiooni „Puhas rand“ osana, milles osalesid peale Tallinna ka Peterburg, Helsingi ja Turu. Linnade vahel loodi Skype’i vahendusel ühendus, mille kaudu talgulised üksteist tervitasid. Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu juhtis tähelepanu sellele, miks valiti koristusaktsiooni ühiseks nimeks „Puhas rand“. „Meid ühendab Läänemeri. Ja meie ühiseks mureks on, et meie meri jääks puhtaks ja terveks ning ei muutuks ujuvaks prügilaks“, – ütles abilinnapea oma pöördumises.
Temaga ühines Helsingi abilinnapea Pekka Sauri, kes viibis Stroomi ranna talgutel aukülalisena ja tervitas Soome pealinna talgulisi, kes kogunesid Munkkiniemeni rannas. Soome lahe põhja rannikult tõi Helsingi keskkonnakeskuse peadirektor Esa Nikunen välja, et Tallinna linnal on seesuguste talgute läbiviimise traditsioon juba 25 aastat ning ta õnnitles Tallinna selle puhul. Esa Nikuneni jaoks teeb eriti muret plastiku osakaal mereprügis. Ta rõhutas, et meie kõigi võimuses on seda probleemi mõjutada vähendades plastiku kasutamist oma igapäevaelus. „Rannaäärsed koristusaktsioonid annavad oma panuse Läänemere kaitsmiseks“, – ütles ta.
Turu abilinnapea Jarkko Virtanen tervitas kõiki talgulisi linna südamest Aura jõe äärest. Ta tegi ettepaneku kuulutada kõigis neljas linnas välja rannarahu nii nagu kuulutatakse igal aastal välja jõulurahu. „Rannarahu ajal panustame sellesse, et vältida maksimaalset prügi sattumist merre“, sõnas Turu abilinnapea.
Peterburi Krasnoselski linnaosa rannast tervitas talgulisi linna keskkonnakaitsekomitee juht Igor Grigorjev, kelle sõnul Venemaa põhjapealinna elanike jaoks on koristustalgud oluline sündmus, et anda oma panus ranna puhtana hoidmisesse. Ta lisas, et täna on inimesed erinevatest Läänemereäärsetest linnadest tulnud välja ühise eesmärgiga- kaitsta ja hoida Läänemerd ning hoida selle rannikud puhtana.
Kõikides linnades oli huvilistel võimalus näha ja ka ise kaasa lüüa prügist kunsti tegemisel, mis pildistati üles ning saadetakse rändnäitusele Turu linna. Pärast tööde lõppu Stroomi rannas oli võimalik nautida meeleolukat muusikat ansambli Justament esitluses. Auhindade loosimisel peavõidu, 12-liikmelise seltskonna jahisõit jahtlaevaga “Idda” Tallinna lahel, sai Allan Leetmaa, kelle pere kolm põlvkonda on osalenud Stroomi ranna talgutel igal aastal.
Kahjuks toimus ööl vastu pühapäeva Stroomi rannas vandaalitsemine, kus pandi põlema konteiner korjatud prügiga. Päästjad suutsid tulekahju kustutada ja Põhja-Tallinna Valitsuse töötajad likvideerisid kustutamise tagajärjed juba pühapäeval.
Avatalgud Stroomi rannas korraldati koostöös Põhja-Tallinna Valitsusega. Heakorrakuu kampaaniat koordineerib Tallinna Keskkonnaamet. Tallinnas hakati ametlikult korraldama kevadisi heakorrakuid 1991. aastal. Heakorrakuu tunnuslause on „Lööme linna läikima“.