KOOS ON KERGEM I Välisministeerium suunab arengukoostöö vahendeid Covid-19 tagajärgede leevendamiseks
Välisministeerium tühistab käimasoleva enne pandeemia algust välja kuulutatud arengukoostöö projektide taotlusvooru, et suunata vahendid arengukoostööks Covid-19 tagajärgede leevendamiseks.
Välisministeerium annab teada, et veebruaris 2020 välja kuulutatud avatud taotlusvoor arengukoostöö projektide rahastamiseks on Covid-19 levikust põhjustatud ülemaailmse eriolukorra kestmise ja võimalike projektitegevuste elluviimisel ettenägematuks ajaks tekkinud takistuste tõttu tühistatud. Covid-19 pandeemia on olukorda maailmas oluliselt muutnud ja muutunud on ka partnerriikide abivajadus. Arengukoostöö projektide rahastamine jätkub samas mahus, kuid suunatud fookusega viiruse leviku peatamiseks ja kriisi tagajärgede leevendamiseks.
Taotlusvooru väljakuulutamise hetkel, 10. veebruaril, ei olnud viirus veel levinud Eesti peamistesse arengukoostöö partnerriikidesse ning sel ajahetkel puudusid üleilmsed reisipiirangud, mis nüüd takistavad projektide rakendamist oluliselt. Kuna olukord maailmas on väga lühikese ajaga oluliselt muutunud, on arengukoostöö vahendite parimaks suunamiseks vajalik paindlikult reageerida.
Välisminister Urmas Reinsalu sõnul oleme ka arengukoostöö vallas täiesti erandlikus olukorras, mida veebruaris või märtsis ette näha ei saanud. „Oleme viimased viis nädalat tegelenud olukorra analüüsimisega ning suhelnud aktiivselt partnerriikide, teiste doonorite ja projektipartneritega. Kõige olulisem on arvestada sellega, mida soovivad abivajajad. Hetkel on selge, et vastata arengukoostöö partnerriikide praegustele kõige akuutsematele vajadustele, peame juba välja kuulutatud taotlusvooru tühistama,“ ütles Reinsalu.
Välisministeerium kuulutas täna välja Ukraina-suunalise uue piiratud vooru, mis keskendub Covid-19 kriisi infotelefoni väljaarendamisele ja strateegilise kommunikatsiooni võimekuse suurendamisele. Lähiajal kuulutatakse välja voorud ka Gruusia, Valgevene, Afganistani, Keenia ja Ghana suunal, mis keskenduvad samuti Covid-19 tagajärgede leevendamisele.
Valgevene-suunaline voor keskendub tervishoiuvaldkonnale, Afganistani voor tervisehariduse ja –teenuste edendamisele. Eraldi tervishoiu valdkonna voor keskendub digitaalsetele lahendustele, mis aitavad parandada medõdede kvalifikatsiooni ning monitoorida Covid-19 viiruse nakkusteekonda Ukrainas, Gruusias, Ghanas ja Keenias. Hariduse valdkonnas on taotlusvooru eesmärgiks distantsõppe lahenduste rakendamine Ghanas ja Keenias, lisaks on Gruusias koostöös UNICEF-iga plaanis samuti distantsõppe haridusprojekt.
Infot voorude kohta levitab välisministeeriumi oma infokanalites, sealhulgas kodulehel.
Humanitaarabi korras on otsustatud aidata Ukrainat ja Gruusiat Eesti ettevõtete poolt toodetud desinfitseerimisvahenditega ning Montenegrot ja Põhja-Makedooniat desinfitseerimisvahendite ning tekkide ja voodipesukomplektidega. Lisaks eraldab välisministeerium humanitaarabi Covid-19 vastases võitluses ka rahvusvaheliste organisatsioonide kaudu, toetades näiteks Moldovas läbi UNDP summas 50 000 EUR Covid-19 testimiskeskuste varustuse hankimist.