1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. NEMAD KAASAVAD I Tänavu rakendab kaasavat eelarvet 49 omavalitsust
NEMAD KAASAVAD I Tänavu rakendab kaasavat eelarvet 49 omavalitsust

NEMAD KAASAVAD I Tänavu rakendab kaasavat eelarvet 49 omavalitsust

Sel aastal võimaldavad 79 kohalikust omavalitsusest rohkem kui pooled osaleda oma elanikel avalike projektide algatamisel kaasava eelarve kaudu. Nii saavad kogukonnad osaliselt otsustada omavalitsuse raha kasutamise üle, esitades ettepanekuid tegemistesse, mis nende äranägemisel oleksid vajalikud kodukandis ellu viia.

„Rõõm on tõdeda, et omavalitsused peavad oluliseks kohalikku kogukonda oma otsuste tegemisse kaasata,“ ütles riigihalduse minister Jaak Aab. „Kaasava eelarve menetlemise aktiivsus on aastatega vaid kasvanud. Kui veel 2018. aastal kasutas kaasavat eelarvet 25% omavalitsustest, siis käesoleval aastal on see näitaja juba 62%.“

Rahandusministeerium küsis omavalitsustelt aprillis, kas neil on sel aastal plaanis kaasavat eelarvet rakendada. Selgus, et kõige aktiivsemad maakonnad on Hiiumaa, Järvamaa ja Raplamaa, kus seda rakendavad kõik omavalitsused. Suurematest omavalitsustest kasutavad kaasavat eelarvet näiteks Tallinn, Tartu linn, Narva linn, Pärnu linn, Viljandi linn, Võru linn, Viljandi vald, Jõhvi vald, Viimsi vald, Saku vald, Türi vald, Rapla vald.

Kaasav eelarve on elanike osalemine avaliku raha kasutamise planeerimisel ja jaotamisel, st, et elanikke kaasatakse omavalitsuse rahaasjade üle otsustamisse. See tähendab, et kõik konkreetse  omavalitsuse elanikud saavad esitada ideid ja nende üle hääletada. Võitnud idee(d) viiakse omavalitsuse poolt ellu, näiteks rajatakse mänguväljak, seiklusrada, ujumiskoht vm. 2021. aastal jääb kaasava eelarve maht vahemikku 10 000 – 800 000 eurot.

Tagasisideküsitluse kokkuvõtte leiab SIIT!

Head Uudised GoodNews