Saaremaal ehitati politsei eriüksustele kiirkaater
Navigatsioonihooaja alguses veeskas politsei- ja piirivalveamet (PPA) uue kaatri kiiret sekkumist vajavateks olukordadeks Eesti merealal ja Frontexi ühisoperatsioonide raames teiste Euroopa Liidu riikide välispiiril.
RIB-tüüpi patrull- ja erioperatsioonide kiirkaater on ehitatud merel toimuvatele kiireloomulistele ja ohtlikele sündmustele reageerimiseks. Kaatriga valvab politsei merel Euroopa Liidu välispiiri ja vajadusel reageerib kõrgendatud riskiga olukordadele, sealhulgas merepäästejuhtumitele. Kaatrit kasutavad mereliste ülesannete täitmiseks eriüksus K-Komando ja teised üksused Tallinnas.
„Eestil on üle 36 000 ruutkilomeetri mereala, mida läbivad lisaks Eesti alustele ka teiste riikide laevad. Meie merealalt ei puudu sellised ohud nagu narko- või inimkaubandus, ebaseaduslik sisseränne. Samuti juhtub igal aastal kõrge riskiga juhtumeid ka väikesaartel,“ sõnas K-Komando juht Hannes Perk.
Merel on vahemaad väga pikad, kuid reageerimisaeg kriitilise tähtsusega, eriti kui tegemist on piiriülesese kuritegevusega või sündmustega, kus ohus inimelud. „Eriüksus harjutab pidevalt äkkrünnakule reageerimist, kaaperdatud objekti vabastamist ja kurjategijate kinnipidamist ja muid stsenaariume, kus eksimisruumi ei ole. Oskuste ja treeningu kõrval on aga tähtis ka kohale jõuda, milleks eriüksuse vajadustele vastav kaater loob paremad võimalused,“ rääkis Perk.
PPA rahvusvahelise koostöö büroo politseikolonelleitnant Helen Neider-Veerme ütles, et politsei panustab järgmisest aastast kiirkaatri ja meeskonnaliikmetega ka teiste Euroopa Liidu liikmesriikide välispiiri valvamisse. „Vastastikune abistamine on meie igapäevane kohustus sisepiirideta Euroopa Liidus. Uue kiirkaatriga toetame lühiajaliselt Frontexi ühisoperatsioone seal, kus kiire reageerimise võimekust on parasjagu enim vaja. Varem oleme Vahemere piirkonnas toetanud kohalikku piirivalvet, reageerides juhtumitele seoses nii inimeste kui ka näiteks narkootikumide ebaseadusliku üle piiri toimetamisega. Uuest kiirkaatrist on kindlasti abi nii selliste kuritegude avastamisel kui ka inimelude päästmisel,” ütles Neider-Veerme.
Kaatri ehitamise leping sõlmiti 2019. aasta sügisel. Selle ehitas Baltic Workboats Saaremaal. Kaater anti politseile üle 2020. aasta lõpus. Hankelepingu maksumus oli 978 800 eurot. Ostu kaasrahastas 90% ulatuses Euroopa Liit Sisejulgeolekufondi Frontexi otsetoetuse meetmest projekti „EBCGA erimeede – CPB RHIB“ raames.