Riigikogu infotunnis räägiti hinnatõusust ja lisaeelarve valikutest
Riigikogu infotunnis vastas peaminister Kaja Kallas Helir-Valdor Seederi küsimusele hinnatõusust. Seeder viitas, et inflatsioon on rekordiline, hinnad tõusevad, seal hulgas toidutootmise sisendihinnad, ning avaldas muret, et sellest tingituna ootab sügisel ees uus hinnatõusulaine ja inflatsioonikasv. Ta uuris, miks ei toeta valitsus maksuerisusi.
Peaminister Kaja Kallas nentis, et nii gaasi, elektri kui ka kütuse hind on kõrge ning inflatsioon on suur. Vastates küsimusele, miks ei toeta valitsus gaasi, elektri ja toasooja käibemaksu alandamist ning bensiini ja diisli aktsiisi vähendamist, ütles ta, et teiste riikide kogemus näitab, et käibemaksu ja aktsiisi alandamine ei pruugi sugugi hinnatõusu pidurdada. Lisaks rõhutas ta, et seda tehes peaks olema lahendus ka lisaraha vajadusele.
Kallas sedastas, et praegu on väga rasked ajad ning rasked ajad seisavad ka ees. „Meil on sõda käimas Ukrainas, mis otseselt mõjutab nii meie majandust kui ka inimeste toimetulekut. Meil on tõepoolest suur inflatsioon. Meil on energiakriis ja sügisel võib naasta ka COVID-i kriis. See tähendab, et meil on ka vahendeid riigieelarves vaja rohkem kui kunagi varem,“ toonitas Kallas. „See tähendab, et kui ütleme, et me nende toodete pealt spetsiifiliselt seda maksu ei korja, siis peame vastama ka teisele poolele sellest võrrandist, mis on: kust me selle raha võtame? Kas te tahate tõsta mingit muud maksu selle jaoks, et neid kulusid katta?“
Peaminister viitas, et inflatsiooni ohjamiseks on kaks tööriista: intressimäärade tõus ja eelarvekärped, ent Ukrainas käiva sõja tõttu on olukord kordi keerulisem, kuna saavad kokku kõrge inflatsioon ja tõenäoline majanduslangus. „Kui on kõrge inflatsioon, siis riik peab käituma vastutsükliliselt ehk tõmbama koomale, kui kõik muud kulutavad; ja vastupidi, kui keegi ei kuluta, siis riik kulutab, et hoida majandus töös,“ märkis Kallas. Ta lisas, et olukorra teeb veelgi keerulisemaks see, et mustadeks päevadeks kogutud reservid on headel aegadel ära kulutatud, mistõttu läheme sellesse kriisi oluliselt nõrgemana kui varasematesse.
Vastates Helmen Küti küsimusele Riigikogule üle antud lisaeelarve kohta ütles Kallas, et see keskendub ennekõike Ukrainas toimuva sõja mõjudega toime tulemisele. Ta märkis, et seal on vahendid riigikaitse ja elanikkonnakaitse investeeringuteks, energiajulgeoleku parandamiseks ning sõja otseste mõjudega tegelemiseks, seal hulgas sõjapõgenikega tegelemiseks ja toimetulekutoetuse tõstmiseks.
Peaminister Kaja Kallas vastas veel Riina Sikkuti küsimusele eelarvevalikute, Aivar Koka küsimusele energiajulgeoleku, Kert Kingo küsimusele peaministri ülesannete, Merry Aarti küsimusele julgeolekuolukorra ja Heljo Pikhofi küsimusele lastega perede toimetuleku kohta.
Kultuuriminister Tiit Terik vastas Riho Breiveli küsimusele Narva Vaba Lava ja selle tuleviku ning Üllar Saaremäe küsimusele integratsiooni kohta.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt vastas Ivari Padari küsimusele gaasi varustuskindluse kohta.